Geotermia w Brzesku. Na 2024 rok zaplanowano przełomowy odwiert

DJI 0934

Pomianowski Stok, fot. UM Brzesko

Plany dotyczące wykorzystania wód geotermalnych na Pomianowskim Stoku wejdą w decydującą fazę w 2024 roku. Złoże, które odkryto na terenie gminy Brzesko zostanie dokładnie zbadane poprzez wykonanie odwiertu badawczo-wydobywczego, który określi parametry i wydajność złoża, a także ile wody można z niego uzyskać i jaka będzie jej dokładna temperatura.

Temat pozyskania wód geotermalnych na Pomianowskiego Stoku pojawiał się już w połowie ubiegłego wieku. Jednak dopiero w 2020 roku podjęto pierwsze kroki, aby zbadać potencjalne złoża. W lipcu 2021 roku ukończono prace nad dokumentacją dotyczącą lokalizacji wykonania odwiertu, potem gmina otrzymała pozwolenie na odwiert i złożyła wniosek o dofinansowanie na ten cel w kwietniu 2022 roku.

Pod koniec 2023 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał 13,7 mln złotych dofinansowania na wykonanie odwiertu, który będzie kosztował około 17 mln złotych.

Burmistrz Tomasz Latocha mówi, że w styczniu powinno nastąpić podpisanie umowy z NFOŚiGW, po którym gmina rozpocznie przygotowania do przetargu na wykonanie odwiertu.

– Będzie odwiert badawczy, ale jeśli wszystko się powiedzie, to będzie miał również funkcje wydobywczą. Analizy naszej dokumentacji w Narodowym Funduszu trwały, później analizowało ją Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a na końcu główny geolog kraju. Ostatecznie uzyskaliśmy pozytywną rekomendację i obok Krakowa jesteśmy jedynym miejscem w Małopolsce, które otrzymało dofinansowanie. Zostaliśmy wybrani też, bo rokujemy i jesteśmy miejscami, gdzie wskazuje się, że na głębokości ok. 2 kilometrów są wody termalne o temperaturze ok. 60 stopni Celsjusza.

Gmina posiada już szerokie plany, gdyby odwiert przyniósł pozytywne wyniki, bo posiada na własność grunty z potencjałem wód geotermalnych. Przede wszystkim pozwoliłyby one odciążyć finansowo ciepłownię oraz mieszkańców.

– Zakładamy, że z jednego odwiertu powinniśmy uzyskać ok 4,5 MW energii cieplnej. Mamy już podpisaną, taką wstępną umowę ze szpitalem, że jest zainteresowany pozyskaniem tego ciepła, oni potrzebują 1,5 MW. Moglibyśmy obsłużyć np. całe osiedle Browarna, które potrzebuje 3 MW, więc zasililibyśmy miejską sieć ciepłowniczą

– przekonuje Tomasz Latocha.

To jednak tylko część planów. Dobre wyniki odwiertu w perspektywie kilku następnych lat mogłyby pozwolić Brzesku stać się uzdrowiskiem, do którego będą przyjeżdżać kuracjusze, bo wody zostałyby wykorzystane również do balneologii.

– Jest plan wykorzystania tych wód również w balneologii, do basenów rehabilitacyjno-leczniczych. Jest tam duża przestrzeń i mamy plany, aby powstały dwa obiekty. Jeden z basenem wewnątrz i basenami na zewnątrz, a drugi to obiekt hotelowy. Oczywiście wszystko z parkingami i infrastrukturą towarzyszącą. Natomiast w dole Pomianowskiego Stoku, tam w kierunku ronda św. Jakuba, przygotowalibyśmy park. Służyłby on nowo powstałym osiedlom, ale też osiedlu browarna. Więc to takie kompleksowe podejście do tego tematu

– zapowiada burmistrz.

Gmina w tym momencie wciąż oczekuje na podpisanie umowy z NFOŚiGW, po którym ogłosi przetarg, w którym wyłoni wykonawcę odwiertu. Prace z nim związane najprawdopodobniej rozpoczną się jeszcze w 2024 roku.

Sam odwiert będzie nie tylko rozpoznawczy. W przyszłości od razu posłuży do wydobycia. To z kolei utoruje już prostą drogę do zastąpienia nieekologicznych paliw opałowych odnawialnymi źródłami energii. Przyniesie to także ekologiczne pozytywy, bo przyczyni się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Exit mobile version