Pieniądze na remonty dróg, dokończenie budowy Zakładu Aktywności Zawodowej w Wierzchosławicach czy przekształcenie budynku w Żabnie na filię pogotowia ratunkowego. Pod względem inwestycyjnym przyszłoroczny budżet powiatu tarnowskiego będzie największy w historii.
Starosta Roman Łucarz na naszej antenie przekazywał, że budżet może napawać optymizmem, choć jest w nim kilka niewiadomych co do przyszłości.
– Ten budżet jest skrojony na miarę potrzeb i możliwości. Jest o wiele bardziej optymistyczny niż ten, który mieliśmy w mijającym roku. Przede wszystkim większe są dochody bieżące, które zawsze spędzają nam sen z powiek. Jak to zawsze mówię, możemy nie zrobić kawałka drogi i za to najwyżej nas rozliczą wyborcy, natomiast nie możemy nie wypłacić pensji nauczycielom czy pracownikom. Dlatego na przyszły rok wydatki bieżące są zabezpieczone, z tym że zastrzegam się z jednym – wiemy że nauczyciele od 1 stycznia mają otrzymać podwyżki w wysokości 30%. My w budżecie przewidujemy te, które jeszcze zabezpieczył rząd Prawa i Sprawiedliwości, czyli 12,3%. Brakuje nam prawie 18% na podwyżki i jeżeli one wejdą w życie, to będziemy czekać na pieniądze z budżetu państwa.
Samorząd na inwestycje planuje przekazać co najmniej 45 milionów złotych, z czego jak mówi na starosta tarnowski, gros pójdzie na modernizację dróg.
– To będą typowe remonty drogi, a więc będzie położona nowa nakładka o grubości 10 centymetrów oraz zostaną uzupełnione pobocza. Na to przeznaczymy w sumie niemal 16 milionów złotych, co jest bardzo dużo. Z Polskiego Ładu otrzymaliśmy 95 procent, to są te środki, które jeszcze rząd Mateusza Morawieckiego przeznaczył na te nasze drogi. Na obecną chwilę przewidujemy, że wykonamy 18-20 kilometrów dróg. W sumie będzie to 26 odcinków w całym powiecie o różnej długości.
Innym kluczowym zadaniem będzie dokończenie budowy Zakładu Aktywności Zawodowej w Wierzchosławicach-Dwudniakach, który oficjalnie ma zostać otwarty w na początku sierpnia 2024 roku.
– Inwestycja ma się zakończyć do końca kwietnia. Tak to chcemy zrobić, bo oczywiście później musimy mieć czas na dostosowanie tego budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Docelowo w ZAZ-ie ma być 40 osób z różnym stopniem niepełnosprawności, najwięcej w tym znacznym, mniej ze średnim. Oczywiście tak samo musimy przeprowadzić nabory na stanowiska pracownicze, bo muszą być opiekunowie niepełnosprawnych, musi być dyrektor czy księgowy. Chcemy i mamy nadzieję, że ta jednostka będzie w pełni samowystarczalna oraz samofinansująca się.
Z innych inwestycji zaplanowano m.in. dostosowanie budynku dla potrzeb filii Pogotowia Ratunkowego oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żabnie (ponad 3 milionów złotych). 3,2 miliona złotych zapisano w budżecie na modernizację budynków Domów Pomocy Społecznej w Stróżach i Nowodworzu, a 2 miliony złotych na modernizację Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ryglicach.