Bogata historia Czermnej została utrwalona

Projekt bez nazwy13

fot. facebook Grzegorza Gotfryda

Tajemnice, tradycje, ciekawostki i to jak zmieniła się na przestrzeni wieków Czermna w gm. Szerzyny nie odejdzie w zapomnienie, a każdy kto tylko wyrazi taką ochotę, będzie mógł zagłębić się w długą i bogatą historię tej miejscowości. To dzięki drugiemu tomowi albumu ‘Czermna Wczoraj i Dziś’, który jest już gotowy.

Po dwóch latach od wydania pierwszego tomu publikacji, powstał kolejny. Wójt Grzegorz Gotfryd mówi, że to dzięki zaangażowaniu mieszkańców, którzy zebrali tak dużo materiałów, że nie pomieściły się tylko w jednym tomie.

– Mieszkańcy Czermnej podjęli się trudu gromadzenia materiałów historycznych, które pozwalają upamiętnić czasy minione, z zachowaniem takiego odnośnika do współczesności. Tych materiałów było tak dużo, że nie było możliwe zebranie wszystkiego w jednym tomie, stąd teraz wydajemy drugi tom książki. Pozwoli on uchwycić Czermną na zdjęciach, a więc można w nim zobaczyć zwyczaje, tradycje, to jak wyglądała miejscowość i jak zmieniała się na przestrzeni lat.

Niebawem odbędzie się publikacja książki, którą będzie można nabyć i wzbogacić domowe księgozbiory o pozycję dotyczącą historii Czermnej.

Publikacja została wydana w ramach projektu ‘Czermna wczoraj i dziś czyli utrwalenie dziedzictwa kulturowego Czermnej’, dzięki środkom pochodzącym z województwa małopolskiego i zaangażowaniu Urzędu Gminy, Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Czermna ‘Czermianie’, i samych mieszkańców.

Czermna ma za sobą długą historię, bo wzmianki o jej istnieniu pochodzą już z 1353 roku. Znajduje się tam m.in. zabytkowy drewniany kościół pw. św. Marcina wybudowany w 1520 roku, czy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Warto dodać, że w Czermnej 14 marca 1804 r. urodził się Józef Przerwa-Tetmajer – matematyk, poeta, uczestnik powstania listopadowego, działacz patriotyczny.

 

Exit mobile version