Tajemnice sztuki. Rzeźby poddane konserwacji wrócą do Muzeum Diecezjalnego

obiekty razem po konserwacji

Święty Apostoł, Święty Biskup z Krużlowej i Chrystus Ukrzyżowany z Brzezin. To rzeźby, które po konserwacji wzbogacą wystawę sztuki gotyckiej Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Wernisaż już w czwartek.

Jak mówi Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie ks. dr Piotr Pasek, wernisaż będzie wyjątkowy.

– Spotkanie będzie wyjątkowe z tego względu, że po długim okresie prac konserwatorskich obiekty wróciły do muzeum, a trzeba zaznaczyć, że jeden z obiektów, Biskup z Krużlowej, był na stałej wystawie. Pozostałe obiekty, czyli korpus Chrystusa Ukrzyżowanego oraz tajemniczo nazwany Święty Apostoł, znajdowały się w magazynie, dlatego dzięki tej podjętej pracy konserwatorskiej, dla dobra tych obiektów zrealizowanej, trafią i zwiększą kolekcję sztuki gotyckiej w naszym muzeum.

Podczas wernisażu odbędzie się konferencja, podczas której będzie można poznać historię tych dzieł.

– Podczas tej konferencji zaprezentowane będą tajniki transferu tych gotyckich rzeźb, ponieważ niewiele o nic wiemy, a historyk sztuki to taki detektyw, który na podstawie wielu źródeł historycznych i archiwalnych próbuje zidentyfikować i przedstawić to pierwsze życie tych obiektów. Następnie panie konserwatorki zaprezentują proces odzyskiwania i upiększania tych rzeźb w swoich warsztatach.

Wernisaż i konferencja odbędą się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie, w stałej sali nad Olgą Majewską w Domu Mansjonariuszy w czwartek, 21 grudnia o godzinie 17.

Oprócz konferencji naukowej będzie koncert kleryckiej scholi z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Tymczasem do 15 marca 2024 roku w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie można odwiedzać wystawę 'Jak to jest być’ Małgorzaty Mizia.

Exit mobile version