To będzie rok wyborów samorządowych, wyzwaniem będzie skuteczne wdrożenie funduszy europejskich dla Małopolski, a mieszkańcy mają kilka miesięcy, aby wymienić piec na niskoemisyjny w związku z uchwałą antysmogową w Małopolsce. O wyzwaniach w nowym 2024 roku rozmawialiśmy w audycji Słowo za Słowo z wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciechem Skruchem.
Przed wyborami, lista kandydatów do sejmiku jest w trakcie tworzenia. Wojciech Skruch powiedział na naszej antenie, że będzie się starał o mandat radnego.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– Lista jest w trakcie tworzenia, zbieramy kandydatury osób chętnych do wystartowania w tych wyborach. Lista nie będzie długa, bo obejmuje ona 9 mandatów, a w poprzednich latach bywało 14. Gdy dokonamy analizy wyników wyborów, które odbyły się w październiku to jednoznacznie wskazują one, że zwycięzcą w tych wyborach będzie Prawo i Sprawiedliwość.
Jakie będą kolejne przyszłoroczne wyzwania?
Zdaniem Wojciecha Skrucha to skuteczne wdrożenie funduszy europejskich dla Małopolski. W tym celu organizowane są postępowania konkursowe.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– W trakcie jest sześć postępowań konkursowych, bardzo ważnych dla samorządów gminnych, dla poprawy jakości środowiska, konkurs z zakresu gospodarki wodno- ściekowej. Ważny jest także konkurs zabezpieczający bezpieczeństwo wodociągowe, ale również i konkursy z obszaru geodezji, ochrony powietrza. To jest jedno z kluczowych wyzwań, które stoi przed nami.
Tymczasem niektórych mieszkańców czekają spore wydatki. W związku z uchwałą antysmogową konieczna jest wymiana kotłów, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– Sejmik przesunął termin możliwości wykorzystania pieców bezklasowych do 30 kwietnia 2024 roku czyli do końca sezonu grzewczego. Po tym czasie będzie konieczność wymiany pieców, aby w kolejny sezon wchodzić już z piecami, które spełniają kryteria ekoprojektu. To są kosztowne przedsięwzięcia i temu sprzyja Regionalny Program Operacyjny, który przewiduje środki na ten cel. O dofinansowanie można się także starać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska.
W gminach pracują eko-doradcy, którzy pomagają w przygotowaniu projektów, aby pozyskać pieniądze na te kosztowne prace.