To będzie rok wyborów samorządowych, wyzwaniem będzie skuteczne wdrożenie funduszy europejskich dla Małopolski, a mieszkańcy mają kilka miesięcy, aby wymienić piec na niskoemisyjny w związku z uchwałą antysmogową w Małopolsce. O wyzwaniach w nowym 2024 roku rozmawialiśmy w audycji Słowo za Słowo z wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciechem Skruchem.
Przed wyborami, lista kandydatów do sejmiku jest w trakcie tworzenia. Wojciech Skruch powiedział na naszej antenie, że będzie się starał o mandat radnego.
– Lista jest w trakcie tworzenia, zbieramy kandydatury osób chętnych do wystartowania w tych wyborach. Lista nie będzie długa, bo obejmuje ona 9 mandatów, a w poprzednich latach bywało 14. Gdy dokonamy analizy wyników wyborów, które odbyły się w październiku to jednoznacznie wskazują one, że zwycięzcą w tych wyborach będzie Prawo i Sprawiedliwość.
Jakie będą kolejne przyszłoroczne wyzwania?
Zdaniem Wojciecha Skrucha to skuteczne wdrożenie funduszy europejskich dla Małopolski. W tym celu organizowane są postępowania konkursowe.
– W trakcie jest sześć postępowań konkursowych, bardzo ważnych dla samorządów gminnych, dla poprawy jakości środowiska, konkurs z zakresu gospodarki wodno- ściekowej. Ważny jest także konkurs zabezpieczający bezpieczeństwo wodociągowe, ale również i konkursy z obszaru geodezji, ochrony powietrza. To jest jedno z kluczowych wyzwań, które stoi przed nami.
Tymczasem niektórych mieszkańców czekają spore wydatki. W związku z uchwałą antysmogową konieczna jest wymiana kotłów, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych.
– Sejmik przesunął termin możliwości wykorzystania pieców bezklasowych do 30 kwietnia 2024 roku czyli do końca sezonu grzewczego. Po tym czasie będzie konieczność wymiany pieców, aby w kolejny sezon wchodzić już z piecami, które spełniają kryteria ekoprojektu. To są kosztowne przedsięwzięcia i temu sprzyja Regionalny Program Operacyjny, który przewiduje środki na ten cel. O dofinansowanie można się także starać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska.
W gminach pracują eko-doradcy, którzy pomagają w przygotowaniu projektów, aby pozyskać pieniądze na te kosztowne prace.