Tysiące kolędników misyjnych już wkrótce zapukają do naszych domów. Będą mieć kolorowe stroje, zaśpiewają piosenkę, przedstawią krótką scenkę i będą zbierać ofiary, aby ich rówieśnikom na misjach żyło się lepiej.
Mieszkańcy diecezji tarnowskiej mają okazję pomóc w dalszej działalności m.in. szpitala w Bagandou czy szkoły dla dzieci głuchoniemych w Bertua.
Jak mówi zastępca dyrektora Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks. Maksymilian Lelito, z zebranych funduszy sfinansowane zostanie ponadto dożywianie, budowa i wyposażenie sal lekcyjnych, utrzymanie nauczycieli i formacja katechistów.
– Poprzez kolędę misyjną próbujemy wesprzeć dzieła realizowane przez misjonarzy w Republice Środkowoafrykańskiej, Republice Konga, w Kamerunie, Tanzanii, Boliwii, Kazachstanie. Jest to pomoc w edukacji m.in. dzieci głuchoniemych, a także w prowadzeniu szpitala dla Pigmejów. Wśród projektów jest też budowa kaplicy. Czasami kaplica jest jedynym miejscem, gdzie dzieci mogą się zebrać z nauczycielem i uczyć się.
Ks. Maksymilian Lelito był misjonarzem w Republice Środkowoafrykańskiej i też realizował projekty dzięki ofiarom zebranym przez kolędników misyjnych.
– Wioski nad rzeką miały szczególną trudność w wybudowaniu szkół. Bardzo często dzieci nie chodziły do szkół, ponieważ duża była odległość. Dzięki wsparciu kolędników misyjnych praktycznie w każdej wiosce wybudowano szkołę lub kaplicę, która spełniała przez długi czas rolę szkoły.
Posłanie kolędników misyjnych odbędzie się w drugim dniu świąt w parafiach diecezji tarnowskiej.
Ponadto mieszkańcy będą mogli wesprzeć ogólnopolski cel Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, jakim jest pomoc dzieciom w Kolumbii.
W przygotowanej przez kolędników scence pojawią się postacie związane z osobą i posługą ks. Jana Czuby – tarnowskiego kapłana, który 25 lat temu zginął na misjach. To anioł symbolizujący świętość jego życia i dwoje Afrykańczyków, reprezentujących miejsce jego pracy misyjnej.
Pod sztandarem kolędników misyjnych będą gromadzić się dzieci należące do różnych grup m.in. Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, Liturgicznej Służby Ołtarza czy Dziewczęcej Służby Maryjnej. W scence nie ma postaci Świętej Rodziny. Kolędnicy będą Jej szukać w rodzinach, które mają być obrazem wspólnoty przeżywającej Boże Narodzenie w atmosferze miłości i pokoju.
‘Kanda dia kindzunu’. Trwają przygotowania do kolędy misyjnej