Tysiąc opasek odblaskowych przekazała Caritas Diecezji Tarnowskiej do Wydziałów Ruchu Drogowego tarnowskiej i sądeckiej policji, włączając się tym samym tradycyjnie w akcję ‘Bądź widocznym na drodze’.
Dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej ks. Zbigniew Pietruszka podkreśla, że ufundowanie odblasków, które trafiły do policji to wyraz tego, że Caritas nie tylko prowadzi działalność charytatywną, ale również profilaktyczną.
– W naszym statucie jest wpisana profilaktyka, a to jest również zapobieganie temu co może się wydarzyć. Chodzi o to, aby ustrzec innych przed nieszczęściami np. przed utratą zdrowia w wyniku wypadku drogowego. Chcemy zapobiegać temu przekazując odblaski i w ten sposób robić coś profilaktycznie, aby do tych wypadków nie dochodziło.
Odblaski przekazane na ręce policjantów będą rozdawane np. w szkołach podczas profilaktycznych akcji i pogadanek na temat bezpieczeństwa.
Jednak jak zaznacza Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu podinsp. Bogusław Żytkowicz, te które zostały przekazane przez Caritas powędrują głównie do seniorów.
– Przekierujemy te odblaski w ramach akcji profilaktycznych do osób starszych. Takie osoby zgodnie z obowiązującymi przepisami, poza terenem zabudowanym również muszą używać elementy odblaskowe. Edukujemy w głównej mierze dzieci i młodzież, kształtując kolejne pokolenia w ten sposób. Jednak nie zapominamy o osobach starszych, które w porach wieczorowych również są narażone na udział w zdarzeniach drogowych, więc do nich też kierujemy nasze akcje profilaktyczne.
Z kolei Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie podinsp. Sebastian Bąk, apeluje o noszenie odblasków, bo taki mały element ubioru może uratować życie.
– To niewielki element, który warto nosić przy sobie czy to na odzieży, plecaku, albo torebce. Odblaski mają bardzo ważne znaczenie, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej. Dają one możliwość zauważenia kierowcom pieszego, który porusza się po chodniku, czy jezdni. Odblaski mają za zadanie sprawić, że będziemy widoczni z większej odległości, a co za tym idzie, reakcja kierującego będzie odpowiednia, tak aby uchronić pieszego przed zdarzeniem drogowym.
Policja przypomina, że nawet prawidłowo jadący kierowca może nie zdążyć zahamować jeżeli po zmroku spotka na drodze pieszego, który nie ma na sobie żadnego elementu odblaskowego.
Droga hamowania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h to ok. 30 metrów, a pieszy po zmroku ubrany w ciemne ubranie zlewa się z otoczeniem i jest widoczny dla kierowcy dopiero z odległości 20 metrów.
Natomiast pieszy wyposażony w element odblaskowy jest widoczny już z odległości 130-150 metrów, czyli 5-10 razy szybciej.
Dodajmy, że według obowiązujących przepisów, noszenie odblasków poza terenem zabudowanym jest obowiązkowe, a za jego nieprzestrzeganie można otrzymać mandat.