Z jednej strony można uznać, że szeroki wybór sprzętu AGD to ogromna korzyść dla potencjalnego kupującego. Oznacza to, że gdy kompletujesz wyposażenie kuchni nie ogranicza cię absolutnie nic – poza wyobraźnią i budżetem. Tymczasem tak szeroka różnorodność sprawia, że wcale nie jest łatwo kupić najlepszą płytę grzewczą. Indukcyjna, ceramiczna, gazowa, o standardowym kształcie lub całkowicie nietypowa, z czterema palnikami bądź większa… To tylko kilka wątpliwości, które trzeba rozstrzygnąć. Podpowiadamy, jak z nich wybrnąć i szukamy wyjaśnienia, jaka płyta grzewcza będzie optymalnym wyborem.
Oczywiście to, jaką płytę wybierzesz, jest uzależnione również do kwestii technicznych, na przykład typu instalacji oraz w ogóle możliwości przyłączenia domu do sieci gazowej. Przegląd wybranych modeli płyt znajdziesz na https://www.sferis.pl/plyty-grzewcze-3337.
Rodzaje płyt grzewczych
Pomijając aspekty techniczne, przy dopasowaniu płyt grzewczych musisz wziąć pod uwagę fakt, że każdy wariant ma swoje zalety i wady. Poniżej przyjrzymy się im nieco bliżej.
- Płyta gazowa
Model najbardziej tradycyjny, najtańszy w zakupie i eksploatacji. Wiele osób ceni takie płyty również za obecność prawdziwego płomienia – zdaniem wielu wpływa on na smak przygotowywanych potraw – oraz możliwość szybkiego dopasowania temperatury. Oczywiście, płyta gazowa wymaga poprowadzenia instalacji (lub w mniej zaawansowanym wariancie: miejsca na butlę gazową) oraz podłączenia sprawnej wentylacji w pomieszczeniu. Obecnie, wraz z rozwojem technologii, płyty gazowe są nie tylko coraz bardziej atrakcyjne wizualnie, ale również zaawansowane technologicznie. Są dostępne w wariancie tzw. płyty gazowej bez płomieni oraz z dodatkowymi funkcjami, na przykład zabezpieczeniem samoczynnie odcinającym gaz, jeśli płomień zostanie przypadkowo zgaszony.
- Płyta ceramiczna
Jest to płyta elektryczna, w której pola grzewcze pokryte są odporną ceramiczną powierzchnią. W ten sposób uzyskuje się doskonałą zdolność przewodzenia ciepła w wyodrębnionych miejscach, natomiast poza nimi powierzchnia pozostaje chłodna. Płyty ceramiczne łatwo kontroluje się przyciskami dotykowymi. W zaawansowanych modelach znajdziemy dodatkowe funkcje, na przykład blokadę dziecięcą, timer, czujniki ułatwiające gotowanie. Ceny płyt wahają się od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
- Płyta indukcyjna
Wizualnie przypomina płytę ceramiczną, natomiast pod względem technologicznym jest znacznie bardziej zaawansowana. W swoim działaniu taki sprzęt wykorzystuje indukcję elektromagnetyczną, wymieniając energię między cewkami a dnem ustawionego na polu naczynia. Dzięki temu ciepło jest wytwarzane bardzo precyzyjnie, a nie na całej powierzchni płyty. Najważniejsze zalety płyt indukcyjnych to szybkość, niskie zużycie energii elektrycznej, bezpieczeństwo. Takie modele dostępne są w różnych wykończeniach, na przykład jako biała płyta indukcyjna, o której więcej przeczytasz tutaj: https://www.sferis.pl/blog/biala-plyta-indukcyjna.
Jak dobrać wielkość płyty grzewczej?
Typowe płyty grzewcze zwykle mają cztery pola grzewcze oraz znormalizowane wymiary, dzięki którym bez problemu można wkomponować je w dowolny zestaw mebli kuchennych. Możesz jednak wybrać opcję mniejszą, na przykład dwupalnikową, albo – przeciwnie – sprawdzającą się przy dużych rodzinach płytę z sześcioma palnikami i znaczną szerokością. Producenci oferują także płyty o nietypowych kształtach.
Funkcje dodatkowe płyt grzewczych, na które warto zwrócić uwagę?
Nowoczesne płyty są nie tylko eleganckie i łatwe w czyszczeniu, ale również wyposażone w wiele ciekawych opcji dodatkowych. Można automatycznie dopasować ustawienia do poszczególnych technik kulinarnych, na przykład kąpieli wodnych, gotowania na parze, smażenia czy duszenia. Precyzyjna regulacja temperatury pozwala gotować jak szef kuchni, a dodatkowe zabezpieczenia sprawiają, że sprzęt jest wygodny i użyteczny.