Pacjenci w powiecie dębickim z chorobami serca mogą już się leczyć na miejscu. W Zespole Opieki Zdrowotnej w Dębicy otwarto oddział kardiologiczny i już odbyły się pierwsze zabiegi. Za to wciąż nie wiadomo, kiedy do szpitala trafi obiecany nowy rezonans magnetyczny.
Jak mówił w rozmowie Słowo za Słowo starosta dębicki Piotr Chęciek, po kilku latach oczekiwań, w końcu udało się otworzyć oddział, który jest niezwykle istotny z punktu widzenia profilaktyki zdrowotnej.
– Mamy 20 łóżek. Ogólnie kardiologię obrazowo można podzielić na 'elektryczną’ i 'hydrauliczną’. My na dziś się zajmujemy tą 'elektryczną’, czyli wszystkimi impulsami elektrycznymi, które de facto powodują pracę serca. W ostatnim czasie, dokładnie w sobotę (9.12) odbyły się pierwsze zabiegi wszczepienia rozruszników. Oczywiście będziemy kontynuować te działania i do końca roku zostaną wszczepione kolejne rozruszniki. Będą również przeprowadzane zabiegi związane z regulacją rytmu serca.
Funkcję ordynatora Oddziału Kardiologii w dębickim szpitalu pełni dr n. med. Marek Styczkiewicz, który pracował na Oddziale Kardiologii Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im G. Narutowicza w Krakowie, a ostatnio był ordynatorem Oddziału Kardiologicznego Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie. Od lat w województwie podkarpackim jest również konsultantem ds. kardiologii.
Na razie Oddział Kardiologii w szpitalu w Dębicy będzie się koncentrował przede wszystkim na zabiegach związanych z wszczepianiem rozruszników (tzw. kardiostymulatorów), ale cały czas trwają rozmowy dotyczące powiększenia liczby kompetencji, jakie będzie mógł świadczyć, np. przy leczeniu innych chorób układu sercowo-naczyniowego.
Tymczasem wciąż jeszcze nie wiadomo kiedy do szpitala w Dębicy dotrze nowy rezonans magnetyczny, który będzie pochodził z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W związku z tym w mediach ożywiła się debata, czy po ewentualnej zmianie rządu sprzęt medyczny trafi do szpitala. Starosta dębicki na naszej antenie wyjaśniał, że nie ma się czego obawiać.
– Mam decyzję podjętą przez Prezesa Rady Ministrów z 15 października, z której wynika, że 5 milionów przeznaczone na ten rezonans i sam rezonans o takiej wartości ma zostać przekazany do powiatu dębickiego i Zespołu Opieki Zdrowotnej. Ta decyzja została przekazana wydziałowi w Agencji Rezerw Strategicznych i oni to mają zrealizować. Rezonans nie jest materiałem, który 'leży na półce’, bierze się go i się go przewozi. Trzeba go kupić, dlatego myślę że to polecenie, które zostało wydane i przekazane odpowiedniej organizacji, która jak go kupi, to go dostarczy. Dlatego uważam, że jest to pewne. Decyzja na szczeblu rządowym zapadła, zostały podjęte działania i rozpoczęte procedury.
Nowy i szybszy rezonans do dębickiego szpitala trafi prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Sprzęt pozwoli na wymianę wysłużonego rezonansu, z którego od kilkunastu lat korzysta dębicki szpital, co również wpłynie na rozładowanie kolejek.