Jeśli dziecko w pewnych sytuacjach i miejscach mówi płynnie i swobodnie, a w innych milczy, rozmawia z wybranymi osobami, odczuwa lęk przed mówieniem – to oznaki, że prawdopodobnie mamy do czynienia z mutyzmem wybiórczym. W celu wymiany doświadczeń oraz omówieniu sposobów pomocy dziecku w codziennym funkcjonowaniu a także zrozumieniu mechanizmów zaburzenia, jakim jest mutyzm wybiórczy w Tarnowie utworzona została grupa wsparcia dla rodziców.
Jak mówi psycholog Ewa Faliszek-Podgórska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie, dziecko z mutyzmem wybiórczym samo z niego nie wyrośnie.
– Takie dziecko potrzebuje wsparcia, pomocy i drugiej osoby jak każdy z nas, kiedy mamy jakąś trudność, a nie jest możliwe, żeby dziecko mające objawy mutyzmu wybiórczego nie odczuwało, że jest mu z tym źle. Dzieci z mutyzmem, które zapytamy czy chcą mówić, to one w jakikolwiek sposób wskażą nam odpowiedź czy kiwną głową, ale to są dzieci, które chcą mówić tylko one nie są w stanie. Przeżywają paraliżujący lęk, że nie są w stanie w określonych sytuacjach wypowiedzieć słowa.
Bezpłatne zajęcia poprowadzą psycholog Ewa Faliszek-Podgórska oraz neurologopeda Anna Bazuła. Spotkanie odbędzie się w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Chyszowskiej 3 w środę 13 grudnia o godz. 16:00.