Rodzina pierwszą drogą Kościoła. Synod o rodzinie

IMG 0229

– Katechizacja, a często ewangelizacja rodziców i całych rodzin powinna być prowadzona przy okazji przygotowywania ich dzieci do przyjęcia sakramentów świętych. Rodzice, jako pierwsi nauczyciele wiary są głównymi odpowiedzialnymi za przygotowanie swoich dzieci do przyjęcia sakramentów – czytamy w dokumencie końcowym V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Jak mówi sekretarz synodu i dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin ks. Piotr Cebula, rodzina jest pierwszą drogą Kościoła.

– Chcąc odnowić, ożywić Kościół, to powinniśmy zacząć od rodziny. Trudny czas pandemii także pokazał, że domowy Kościół jest fundamentem, na którym opiera się duszpasterstwo. Podkreślamy ważny aspekt przygotowania całych rodzin do sakramentów, a nie tylko dzieci, więc mówimy o przygotowaniu rodzin do chrztu dziecka, Pierwszej Komunii, bierzmowania. To wielka szansa ewangelizacyjna i pomoc rodzinie.

W synodalnym dokumencie końcowym jest zachęta, aby w parafii jedną Eucharystię niedzielną sprawować jako Mszę św. rodzinną. Synodalne zapisy mówią o tym, by szczególną troską otoczyć młode małżeństwa. Jest też mowa o formacji małżeństw w parafiach poprzez udział w grupach religijnych, konferencjach i warsztatach. Jeden ze statutów mówi, że warto zorganizować w parafii miejsce przyjazne małżonkom i rodzinom, w którym mogłyby się odbywać spotkania małżeństw, rodzin z dziećmi, a także seniorów.

W kwestii przygotowania do sakramentu małżeństwa zachęca się, aby przygotowanie bezpośrednie rozpocząć przynajmniej na sześć miesięcy przed datą ślubu. Obejmuje ono także trzy spotkania w parafialnej poradni rodzinnej oraz dzień skupienia. W tych spotkaniach narzeczeni powinni uczestniczyć wspólnie.

Synodalne statuty mówią o tym, że rodzice i chrzestni są zobowiązani do uczestniczenia w katechezie przed chrztem dziecka. Proces przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej ma dotyczyć także ich rodziców i odbywać się w parafiach zamieszkania. Również przygotowanie do przyjęcia bierzmowania rozpoczyna się w rodzinie.

Dokument mówi także o towarzyszeniu rodzinom, które przeżywają kryzysy, sytuacje trudne. W zależności od potrzeb zachęca się do tworzenia grup wsparcia dla osób porzuconych, rozwiedzionych lub żyjących w separacji.

– Wyzwaniem dla duszpasterstwa małżeństw i rodzin jest rosnąca liczba 'małżeństw na próbę’, wolnych związków, katolików związanych tylko kontaktem cywilnym oraz rozwiedzionych, którzy zawarli nowy związek. Rosnąca liczba związków niesakramentalnych inspiruje do poszukiwania nowych sposobów docierania do tych osób z przesłaniem Ewangelii.

 

Co zawiera dokument końcowy V Synodu Diecezji Tarnowskiej?

’Kościół na wzór Chrystusa’. Zakończył się V Synod Diecezji Tarnowskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Exit mobile version