Stare firanki, kawałek sznurka, maszyna do szycia i dużo zaangażowania. Uczniowie tarnowskiej Szkoły Szczepanika szyją ekologiczne worki w ramach kampanii ekologicznej 'Worki Sztuki’. Projekt został uznany za najlepszą ekologiczną inicjatywę Małopolski w 2023 roku w plebiscycie samorządu Województwa Małopolskiego i Gazety Krakowskiej EKO HERO.
Magdalena Drobot z tarnowskiego MPEC-u, mówi, że pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wiele osób odpowiedziało na apel i przynosi stare firanki, z których powstają ekologiczne worki na zakupy.
– Jesteśmy wdzięczni za 500 metrów kwadratowych tkanin firankowych. Z tego zaangażowania wynika nasz kolejny pomysł. W dzień ziemi, 22 kwietnia, będziemy chcieli rozszerzyć formułę szycia worków zapraszając znaczące w Tarnowie osoby. Marzymy, aby 22 kwietnia Tarnów rozbłysnął na mapie Polski jako promotor recyklingu, ponownego przetwarzania w tym przypadku tkanin firankowych.
Uczniowie, którzy zaangażowali się w szycie worków mają nadzieję, że zostaną one wykorzystane i zastąpią plastikowe nieekologiczne torby.
– Tu powstają ekologiczne worki na owoce i warzywa dla mieszkańców Tarnowa, worki będą rozdawane. Uszyć taki worek nie jest trudno, wystarczy kilka przeszyć i przewinięcie sznurków. – Jest to przyjemna praca. Worki można wykorzystać na zakupy, warzywa, owoce. Są zamiennikiem plastikowych toreb.
Do kampanii dołączają nowi partnerzy. Dyrektor warsztatów terapii zajęciowej prowadzących galerię sztuki Aniołowo w Tarnowie Marek Mielak, zwraca uwagę, że ta akcja może mieć także wymiar społeczny.
– Chcemy zintegrować niepełnosprawnych z mieszkańcami, aby pomagali im szyć te woreczki. Taka jest idea naszego partnerstwa. Naukę szycia woreczków rozpoczniemy po świętach. Osoby niepełnosprawne żyją aktywnie, wszystko przeżywają na swój sposób i przenoszą do domu i to idzie dalej, dają dobry przykład.
Pierwsze ekologiczne worki trafią do mieszkańców miasta 7 marca. Będą rozdawane na ulicach Tarnowa.