O liturgii, duszpasterstwie, katechizacji, przygotowaniu do sakramentów, księżach i osobach konsekrowanych, ewangelizacji, dobrach kultury i m.in. o mediach mówi dokument końcowy V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Ma 170 stron i zawiera prawie 1150 statutów. Są one owocem zaangażowania całej diecezji, konsultacji i pracy na poziomie parafii i komisji.
Jak czytamy w dokumencie, zachęca się rodziców, by nie odkładali w czasie prośby o chrzest swego dziecka. Rodzice i chrzestni są zobowiązani do uczestniczenia w katechezie przedchrzcielnej. Zasady jej przeprowadzenia reguluje odrębna instrukcja. Szczególną troską należy otoczyć rodziców niepraktykujących i religijnie obojętnych. Ponadto duszpasterze i katecheci mają obowiązek nauczyć udzielania chrztu młodzież, osoby opiekujące się dziećmi i pracowników służby zdrowia, tak by w sytuacji konieczności mogli ważnie udzielać chrztu.
Statuty synodalne mówią o trosce o jak najlepsze przygotowanie każdej celebracji Mszy św. Podkreślają, że liturgia jest dla kapłana najważniejszą czynnością dnia. Ma być ona sprawowana punktualnie, starannie i bez pośpiechu.
Należy podtrzymywać zwyczaj przyjmowania dobrowolnych ofiar z okazji celebrowania Mszy św. Jeżeli zaistnieje potrzeba, kapłan powinien celebrować liturgię również nie otrzymawszy ofiary, zwłaszcza gdy proszą o to ubodzy. Jeden ze statutów mówi, że przed błogosławieństwem kończącym Mszę św. nie należy odmawiać dodatkowych modlitw, które mogą wywoływać u wiernych błędne przeświadczenie o konieczności uzupełnienia Ofiary Eucharystycznej. Można uczynić to po błogosławieństwie końcowym. W temacie kultu Najświętszego Sakramentu poza Mszą św., zachęca się do wprowadzenia w dni powszednie adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy, godzinę przed wieczorną Mszą św.
W dokumencie jest też mowa o spowiedzi. – Wierni niech znajdą w konfesjonale miłosierdzie, rady i umocnienie, niech czują się kochani i zrozumiani przez Boga oraz doświadczają Miłosierdzia Bożego. Jeden ze statutów mówi, że kapłani codziennie służą wiernym w konfesjonale. Nie mogą do niego zabierać np. komórek.
– Zabrania się szafarzom podczas sprawowania sakramentu pokuty posiadania i używania urządzeń, które mogą budzić wątpliwości co do zabezpieczenia tajemnicy spowiedzi – czytamy w dokumencie.
O kolejnych statutach będziemy jeszcze informować.
– Najważniejsza część drogi, jaką podjęliśmy poprzez V Synod, jest wciąż przed nami – mówił podczas zamknięcia V Synodu Diecezji Tarnowskiej bp Andrzej Jeż. Zaprosił diecezjan do wytrwałego kontynuowania wspólnej pielgrzymki wiary w Kościele tarnowskim.
– Proszę Was o otwartość na podejmowanie dzieła V Synodu i aktywne wcielanie go w rzeczywistość eklezjalną naszej diecezji i poszczególnych parafii – powiedział biskup tarnowski.
Dokument synodalny jest dostępny dla wszystkich w Tarnowie.
– Każdy może zapoznać się z jego zapisami w czytelni Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Dokumenty synodalne ukażą się drukiem w styczniu 2024 r. W niedługim czasie zostaną wydane także dokumenty wykonawcze w postaci regulaminów, instrukcji oraz statutów instytucji diecezjalnych
– mówił sekretarz synodu ks. Piotr Cebula.
Czytelnia w siedzibie WSD jest czynna w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od 8.30 do 16.30 a w środę od 13.00 do 17.00.
Statuty wejdą w życie w Wielkanoc, czyli 31 marca przyszłego roku.
’Kościół na wzór Chrystusa’. Zakończył się V Synod Diecezji Tarnowskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]