Większość tarnowskich radnych przychyliła się do prezydenckiego pomysłu i poparła wzrost stawek w strefie płatnego parkowania.
Stawki wzrosną średnio o 20 procent, co spowoduje, że do budżetu miasta w perspektywie rocznej przybędzie dodatkowo 700 tysięcy złotych.
Zdaniem przewodniczącego klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Zbigniewa Kajpusa, wzrost opłat był konieczny ze względów ekonomicznych. Ponadto przyczyni się do zwiększenia wymiany samochodów parkujących w centrum miasta.
– Te regulacje nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem. Mamy jedne z najniższych opłat. Codziennie każdy Polak, który chodzi do sklepu widzi, że za wszystko trzeba płacić drożej – za energię, podstawowe artykuły spożywcze czy przemysłowe. Mamy sporą inflację i aby to wszystko utrzymać, obsłużyć i zapewnić sprawne funkcjonowanie, trzeba czasem również dokonać aktualizacji takich stawek. Powiedzmy sobie, że dzisiaj wartość złotówki nie jest taka sama, jak jeszcze 5 lat temu. Często wielu kierowców stać, żeby ten pojazd zaparkował i stał tam kilka godzin. Nie ma teraz tej rotacji, więc podwyżka zawsze trochę ją wymusi.
Zgodnie z prezydencką propozycją opłaty wzrosną o kilkadziesiąt groszy. Do tej pory stawka za pierwszą godzinę wynosiła 3,30 złotych, ale po zmianach zwiększy się o 60 groszy. Dwie godziny postoju teraz to wydatek 3,90 złotych, ale po podwyżce trzeba będzie zapłacić 4,60 złotych. Więcej musieliby płacić także posiadacze Karty Miejskiej Premium – za pierwszą godzinę 3,10 złotych, a za drugą – 3,60 złotych.
Ponadto projekt zakłada podniesienie zapłaty dodatkowej za brak opłaty parkingowej – do wysokości 70 złotych dla opłaty uiszczonej w terminie do 14 dni oraz do wysokości 250 złotych dla opłaty dodatkowej opłaconej powyżej 14 dni.
Za zmianami zagłosowało 13 radnych z Koalicji Obywatelskiej i Naszego Miasta Tarnów, a także radny niezależny Marek Ciesielczyk. Przeciw podwyżkom byli natomiast wszyscy obecni na sali przedstawiciele klubu Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczący klubu radnych PiS Mirosław Biedroń przekonuje, że wzrost opłat jest zbyt wysoki.
– Jak się popatrzy na to, jakie są chociażby wydatki i ceny parkowania w podobnych miastach, to będziemy jednym z najdroższych miast, jeżeli chodzi o te podwyżki, bo 3,90 złote za godzinne parkowanie to jest naprawdę sporo. Możemy popatrzeć chociażby na sąsiedni, partnerski Nowy Sącz, gdzie stawka za godzinę wynosi 3 złote, a dodatkowo jeszcze przez 120 minut mieszkaniec może parkować za darmo. Szkoda, że najprostszy sposób załatania dziury budżetowej został zrealizowany.
Nowe stawki tarnowskiej w strefie płatnego parkowania wejdą w życie od 1 lutego 2024 roku.
Ponadto wzrośnie również opłata za parkowanie samochodu na parkingu 'Park&Ride’ zlokalizowanym przy ul. Do Huty. Do tej pory stawką za dobę parkingu wynosiła 5 złotych, ale po zmianach wzrośnie do 7 złotych. Z kolei posiadacze Tarnowskiej Karty Premium zapłacą teraz 4 złote (poprzednio płacili 2 złote). Dzięki temu miasto uzyska dodatkowe 170 tysięcy złotych, co zdaniem wnioskodawców, pozwoli na utrzymanie obiektu bez konieczności dokonywania dopłat z budżetu Tarnowa. Ta podwyżka z kolei będzie obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku.