Słuchać, towarzyszyć, wspierać, mieć czas, wyciągać rękę. O tym jak wychowywać mówiono podczas XI Forum Nauczycieli i Wychowawców w Tarnowie.
Podczas wydarzenia ukazano wychowawców na współczesne czasy. To bł. Natalia Tułasiewicz, patronka nauczycieli polskich, bł. Hanna Chrzanowska, pielęgniarka, nauczycielka, Sługa Boża Stefania Łącka, nauczycielka i ks. prof. Michał Drożdż, nauczyciel akademicki.
Organizatorem forum było Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców w Tarnowie. Wykładów w Akademii Tarnowskiej słuchało dużo młodych ludzi- uczniów i studentów. Nikola i Sylwia studiują polonistykę i podkreślają, jak ważne jest towarzyszenie młodym ludziom.
– Dużo czasu trzeba poświęcać dzieciom i młodzieży, rozmawiać z nimi, nie mieć tematów tabu, ponieważ młodzież jest wszechstronnie zorientowana. – Wychowanie powinno być indywidualnie skierowane na ucznia, każdy z nich ma inne potrzeby, a także problemy. Rozmowa jest bardzo ważna.
O etosie nauczyciela na przykładzie Stefanii Łąckiej mówił ks. dr hab. Jan Bartoszek, dyrektor Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.
– Stefania była osobą, która uczyniła ze świata najpiękniejszych ludzkich wartości podstawę swojej posługi nauczycielskiej i wychowawczej. I to jest też odpowiedź na pytanie skąd Stefania Łącka miała tyle siły. Silna wiara umacniała ją w kształtowaniu charakteru – roztropności, umiarkowania, sprawiedliwości i męstwa. Sięgając w naszym życiu do etosu nauczyciela czerpmy z tych wartości, którymi żyła Stefania Łącka, bo w ten sposób uzdatnimy młodych ludzi do pełnego życia w przyszłości, do radzenia sobie w trudnych chwilach życia, do czerpania radości z drobnych nawet wydarzeń, do pracy i życia w rodzinie.
Forum było in memoriam ks. prof. Michała Drożdża – wybitnego znawcy mediów, nauczyciela akademickiego, a także jednego z twórców Radia RDN Małopolska, asystenta kościelnego KSW.
Wspominała go dr hab. Katarzyna Drąg, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
-Ks. Michał Drożdż zauważał drugiego człowieka. Myślę, że bez zauważenia ucznia, nie można go wychować. To punkt wyjścia. Osoba, godność osoby i punkt dojścia procesu wychowania. Ks. profesor wyciągał rękę, patrzył w oczy, zwracał się po imieniu i to był początek procesu wychowywania, współpracy. To była osoba, która nigdy nikogo nie skreśliła, dialog był najważniejszy, zawsze szukał porozumienia.
O bł. Hannie Chrzanowskiej, pielęgniarce i nauczycielce mówiła dziennikarka dr Marzena Florkowska.
– Hanna Chrzanowska jest niezwykłym przykładem wychowawczyni na współczesne czasy, ponieważ wszystko czego uczyła, sama w życiu realizowała. Nawet jeśli wymagała od młodzieży rzeczy niezwykłych, to sama własnym życiem pokazywała, że jest to możliwe. Wymagała opieki nad osobami obłożnie chorymi, ale robiła to w taki sposób, że w tych młodych ludziach potrafiła wzbudzić entuzjazm i pokazać, że to jest wartość sama w sobie. Młodzi chcieli za nią iść.
Przykładem dla wychowawców jest nauczycielka bł. Natalia Tułasiewicz, mówiła o niej dr hab. Teresa Grabińska, prof. Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
– Nauczyciel nie potrafi formować ucznia, jeśli sam nie jest uformowany. Powinno się zwrócić uwagę na sposób formowania nauczycieli. Natalia Tułasiewicz może dawać przykład każdemu jak się doskonalić w życiu i służyć innym i nie zaniedbywać swojego rozwoju. Zajmowała się nauczaniem i wychowaniem, uczestniczyła w przedsięwzięciach kulturalnych, turystycznych, politycznych, była zaangażowana w
w pracę konspiracyjną. Niektórzy się dziwią, że była taka uduchowiona, poetka, pisarka, a równocześnie tak twardo stąpająca po ziemi.
Podczas forum odbyła się dyskusja panelowa 'Wychowywać, ale jak”. Uczestniczył w niej m.in. Paweł Knapik, ojciec czworga dzieci.
– Dzieci trzeba słuchać, żeby wejść w ich świat, wiedzieć w jakim języku mówią, w jakim środowisku przebywają, co ich interesuje i próbować odpowiadać na potrzeby. Wychowanie ma wynikać z miłości, czyli z tego, że chcemy dobra dla drugiego człowieka.
Forum odbyło się w Akademii Tarnowskiej. Prelekcje poprzedziło przedstawienie '… a światło w ciemności świeci” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Nawsiu, przygotowane przez nauczycieli tej szkoły. Zostało ono poświęcone nauczycielce bł. Natalii Tułasiewicz.
Forum zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.