Wspomnienie ponadczasowych tekstów Jeremiego Przybory i muzyki Jerzego Wasowskiego, przybliżenie postaci twórców kultowego Kabaretu Starszych Panów oraz propagowanie kultury słowa i wrażliwości muzycznej wśród uczestników. Za nami finał wojewódzkiego konkursu wokalnego ’Piosenka pomoże na wiele / na co dzień i na niedziele’, który odbył się w tarnowskim teatrze.
Temat konkursu poświęcony Kabaretowi Starszych Panów nie jest przypadkowy. 16 października minęła bowiem 65. rocznica emisji w Telewizji Polskiej pierwszego odcinka – 'Popołudnia Starszych Panów’ – autorskiego kabaretu Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.
Główną nagrodą w każdej kategorii wiekowej było nagranie utworu w profesjonalnym studiu Radia RDN Małopolska.
W finałowych zmagania wzięło udział 19 uczestników. Jak mówią w rozmowie z RDN Małopolska, konkurs był okazją do twórczej wymiany doświadczeń.
– Zaśpiewałem piosenkę 'Na całej połaci śnieg”. To była piosenka aktorska. Wydaje mi się, że dobrze mi poszło. – Zaśpiewałam 'Walc ambara”. Dla mnie jest to taka piosenka wesoła, o walcu. Nie wiem czy mi się bardziej podobał ten walc, czy ten chłopak co tańczył. Moim zdaniem to jest łatwy konkurs tylko trzeba się troszkę wziąć w garść. – Każdy konkurs tutaj pokazuje coś oryginalnego, interpretacje naprawdę są dobre. Cieszę się, że tutaj jestem, ponieważ bardzo mi się podobają piosenki Starszych Panów. – Dla mnie udział w tym konkursie jest przede wszystkim zabawą.
W wokalnych zmaganiach wzięli udział soliści lub duety – amatorzy reprezentujący szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, sekcje, zespoły, chóry, kółka zainteresowań z terenu województwa małopolskiego.
Jury, aktor tarnowskiego teatru Jerzy Pal zaznaczył, ze piosenki z Kabaretu Starszych Panów to nie są piosenki na melodii, ważna jest ich interpretacja i wrażliwość.
– Piosenki Kabaretów Starszych Panów to nie jest wyśpiewanie, tylko też zinterpretowanie pewnej historii, którą te piosenkę opowiadają. To nie jest piosenka na melodii, tylko jest to bardzo ciekawy tekst który trzeba lekko odegrać, czyli przedstawić go. Nie tylko liczyliśmy i ocenialiśmy głos, ale tez patrzyliśmy na to jak interpretuje młodzież te właśnie przekazy poetyckie, tekstowe.
Jak dodaje dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie Beata Kania, konkurs ma na celu wspieranie i promocja najzdolniejszych wokalnie uczestników,
– Jest to promowanie, ale także umożliwienie wielu osobom wykazania się swoim talentem, a równocześnie popularyzacja takich też ciekawych tekstów literackich jakie prezentowali Starsi Panowie, czy jak we wcześniejszych edycjach naszego konkursu to byli Bardowie piosenki polskiej i też poeci bardzo znani. To właśnie łączy pokolenia. To jest ten ważny element który kształtuje też młodych ludzi na tekstach wartościowych, mądrych, ponadczasowych, na pięknej muzyce, na dostosowaniu się do warunków i poznaniem scenerii tych lat.
Organizatorami konkursu była Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie oraz Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie.
Radio RDN Małopolska patronowało temu wydarzeniu.