Dwa największe i najlepiej zachowane serwisy z kolekcji ceramiki Muzeum Okręgowego w Tarnowie: XIX-wieczny serwis miśnieński zwany 'ptaszkowym” oraz zastawę z dekoracją kwiatową wykonaną w manufakturze w Berlinie będzie można zobaczyć na wystawie 'Porcelana książąt Sanguszków – serwisy” w Tarnowie.
Pierwszy z nich składa się z 507 elementów, a swoją nazwę zawdzięcza dekoracyjnemu motywowi zdobniczemu, którym są różnorodne malowane ptaki. Dzieli się na część obiadową, śniadaniową i deserową zachwycając bogactwem detali. Każde naczynie znakowane jest sygnaturą wytwórni w Miśni w postaci dwóch skrzyżowanych mieczy malowanych kobaltem.
Mniej liczna zastawa berlińska prezentuje część obiadową. Składa się z talerzy, półmisków, salaterek, paterek na słodycze, teryn (naczynia z przykrywką spełniające funkcję wazy do zupy), wśród których znajdują bardzo interesujące obiekty takie jak naczynie na lody czy służąca do schładzania kieliszków, weriera. Serwis wyróżnia precyzja wykonania i doskonała dekoracja kwiatowa.
Wernisaż wystawy 'Porcelana książąt Sanguszków – serwisy”, odbędzie się Muzeum Okręgowym w Tarnowie w poniedziałek 27 listopada. Początek o godz. 18.
Wystawa, realizowana w ramach działania: 'Ceramika i szkło z kolekcji książąt Sanguszków. Świadkowie historii”, dostępna będzie dla zwiedzających do środy 31 stycznia. Kuratorką wystawy jest Manuela Stadnicka-Hoffman.