Praca na kolei jest pasją, lecz wymaga wyrzeczeń – mówi inspektor na tarnowskich kolejach Adam Naleźny. 25 listopada świętują kolejarze. To wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy.
– Praca na kolei jest ciężka, nie ma tu wolnej chwili. Całodobowo pracują na różnych stanowiskach, czy maszynisty, rewidenta, czy stawiacza pociągu. Czy to święta, wypadnie służba, musi iść, są to wyrzeczenia na pewno. Ta praca to pasja. Nie przychodzi się tu znikąd. Na kolei często pracowali dziadkowie i ojcowie aktualnych pracowników. Historia wielu ludzi pracujących na kolei jest bardzo ciekawa.
Jak mówi prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra, kolej stale się rozwija.
– Z roku na rok kolej jest coraz bezpieczniejsza. W ostatnim okresie wskaźnik bezpieczeństwa wynosił 1,89. To jest najlepszy wskaźnik od ponad 20 lat. Z roku na rok coraz więcej pasażerów chce korzystać z usług kolejowych. W 2022 przewieźliśmy ponad 330 milionów pasażerów, w roku 2023 spodziewamy się, że to będzie jeszcze więcej 370 milionów pasażerów. Oczywistym jest to, że wymaga to większej ilości taboru, ale również osób, które tą infrastrukturę obsługują.
Zbigniew Burnat na kolei przepracował ponad 40 lat. Dziś jako emeryt wspomina, że była to przyjemna praca.
– Pracowałem na kolei od 1975 roku do 2014 roku i byłem od najmniejszego robotnika, aż doszedłem do starszego rewidenta, który wyprawia pociągi w drogę, dba o bezpieczeństwo. Z wielką przyjemnością na kolei pracowałem 44 lata i 3 dni. Nikt w rodzinie przede mną na kolei nie pracował, ale mnie ta praca bardzo satysfakcjonowała, lubiłem tę pracę. Za robotnika pracowałem przy naprawach wagonów, później jako sytuator, starszy rewident zmianowy. Miałem szereg tych zawodów, zdobywałem doświadczenie co mało spotykane w jednym zakładzie.
Tarnowscy kolejarze rozpoczęli świętowanie już w czwartek, kiedy odbyły się obchody setnej rocznicy ufundowania sztandaru Związku Zawodowego Kolejarzy Węzła PKP Tarnów. To jeden z najstarszych sztandarów kolejowych na sieci PKP w Polsce.
W niedzielę (26.11) tarnowscy kolejarze wezmą udział we mszy świętej, która rozpocznie się o 12.30 w kościele Księży Misjonarzy.