W Dębicy upamiętnią niezłomnych patriotów i ofiary reżimu komunistycznego

Projekt bez nazwy 51

fot. Google Maps, wizualizacja

Najprawdopodobniej już w grudniu w Dębicy rozpoczną się prace przy budowie pomnika upamiętniającego pochodzących z regionu zamordowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Monument ma być hołdem dla oficerów Armii Krajowej Ludwika Marszałka, a także innych działaczy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość skazanych na śmierć i zamordowanym przez komunistyczny reżim za walkę o niepodległą Polskę.

– W tej chwili czekamy na ostatnie pozwolenia i myślę, że w grudniu wbita zostanie łopata pod budowę pomnika. Brakuje takiego miejsca, tym bardziej że te osoby tworzyły ogólnopolskie struktury Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość i jest konieczne, by tych bohaterów naszej niepodległości upamiętnić w sposób trwały w przestrzeni miejskiej

– mówi zastępca burmistrza Dębicy Maciej Małozięć.

Pomnik będzie się składał z kilku elementów. Jednym z nich będzie sylwetka Ludwika Marszałka, czyli ostatniego komendanta dębickiego obwodu Armii Krajowej. Jej autorem będzie słynny rzeźbiarz Józef Opala. Ponadto będzie zawierał trzy kamienne monumenty, upamiętniające ofiary 'golgoty’ warszawskiej, wrocławskiej i innych miejsc kaźni żołnierzy podziemia antykomunistycznego należących do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Miejsce, w którym powstanie pomnik nie zostało wybrane przypadkowo. Jest ono m.in związane z jedną z osób, która w ten sposób zostanie upamiętniona.

– Pomnik zostanie usytuowany przy rondzie Adama Mickiewicza, znajdującym się przy zbiegu ulic Wielopolska i Budzisz. Nimi właśnie do Dębicy docierał Ludwik Marszałek, który pochodził z Brzezin. Będzie on także w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła pw. Miłosierdzia Bożego, który upamiętnia bohaterów Solidarności i osoby związane ze środowiskiem ludzi pracy

– dodaje Maciej Małozięć.

W założeniach pomnik miał być gotowy na 27 listopada, czyli na 75. rocznicę śmierci Ludwika Marszałka. Ze względów organizacyjno-formalnych nie udało się wcześniej rozpocząć prac. Dębiccy urzędnicy mają jednak nadzieję, że będzie on gotowy na 1 marca, czyli na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Łączny koszt budowy monumentu wyniesie około 300 tysięcy złotych.

Exit mobile version