Już niedługo podtarnowska gmina Wierzchosławice będzie mogła cieszyć się niższymi rachunkami za energię. Samorząd zakłada spółdzielnię energetyczną i będzie produkować prąd na własne potrzeby.
Spółdzielnia ma dać drugie życie farmie fotowoltaicznej, która powstała 11 lat temu, ale zamiast zysków przynosiła straty i wciąż obciążona jest kredytem. Instalacja kosztowała wówczas ponad 10 mln złotych. Dofinansowanie wynosiło 50 procent, a na resztę zaciągnięty został kredyt, który będzie spłacany jeszcze przez dwa lata.
Wójt Andrzej Mróz w programie Słowo za Słowo podkreślił, że w ubiegłym roku farma po raz pierwszy nie odnotowała strat i zamknęła się bilansem dodatnim. Zdaniem wójta, wpływ na to miały wysokie ceny energii i duża liczba słonecznych dni. Zwrócił uwagę, że po 11 latach sprawność instalacji jest prawie taka sama jak na początku i wynosi ponad 90 procent.
Andrzej Mróz tłumaczył, że w tej chwili dopinane są sprawy formalne dotyczące spółdzielni energetycznej. Według wójta, takie rozwiązanie pozwoli na znaczne ograniczenie kosztów energii.
– Przede wszystkim moglibyśmy prąd, który produkujemy zużywać na własne potrzeby. W tym momencie mamy założoną spółdzielnię, zarejestrowaną w KRSie i w KOWRze. Jesteśmy na etapie podpisywania umowy z firmą Tauron. Tutaj mamy trochę problemów, bo te przepisy nie są jeszcze zbyt dokładne. Na dziś mamy zarejestrowaną spółdzielnię na trzech niewielkich źródłach, bo chcemy się w to wdrożyć. Jest to proces dość skomplikowany, bo my tak naprawdę będziemy sobie nawzajem sprzedawać ten prąd, spółdzielnia będzie nam sprzedawać prąd, który sama produkuje, ale nie w cenie takiej jaka jest w Tauronie, tylko w cenie jaką uzgodnimy, żeby ten bilans był właściwy, na pewno będzie to dużo taniej. I wtedy jeżeli ten proces i te wszystkie problemy pokonamy, włączymy farmę fotowoltaiczną do spółdzielni i będziemy mogli tym prądem zasilić większość obiektów komunalnych.
Wójt Andrzej Mróz zapowiedział, że w miarę rozwoju spółdzielni może być ona powiększana o kolejne źródła produkcji energii, ponieważ możliwe będzie dofinansowanie tego typu inwestycji nawet do 80 procent.