Jest bardziej kolorowo i ekologicznie. W Dębicy powstały parki kieszonkowe

park kies3 1024x461 1

fot. debica.pl

Tablice edukacyjne informacyjne, ławki, drzewa i krzewy – tak wyglądają trzy nowe parki kieszonkowe, które w ostatnim czasie pojawiły się na ulicach w Dębicy.

Parki znajdują się przy ul. Ogrodowej, Batorego, a także Matejki. W dwóch pierwszych lokalizacjach utworzono ścieżki, trejaż, który po zazielenieniu wprowadzi element naturalnego cienia, ławki, tablice edukacyjne oraz rabaty kwiatowe i drzewa.

Natomiast w trzecim z parków, dzięki wykorzystaniu naturalnego ukształtowania terenu, udało się stworzyć tzw. układ amfiteatralny, który może być wykorzystywany jako miejsce spotkań. Ponadto jego dopełnieniem są elementy drewniane mające charakter siedzisk. W parku nasadzono rabaty kwiatowe i niskie krzewy, a także umieszczono ławki parkowe, tablice edukacyjne i informacyjne.

– Mamy trzy miejsca, które służą rekreacji i wypoczynkowi. Myślę, że one zostały tak zaprojektowane w tych najstarszych częściach naszego miasta, aby mieszkańcy mogli odpocząć, ale też by zmieniać przestrzeń, aby stawała się bardziej przyjazna i zielona

– mówi zastępca burmistrza Dębicy Maciej Małozięć.

Obiekty zostały w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W międzyczasie udało się także oddać do użytku ogród sztuki na dziedzińcu Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej i Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie oprócz ławek i oświetlenia, pojawiła się m.in. fontanna i domki dla pszczół.

– To przestrzeń, która przez wiele lat była wykorzystywana w ramach koszar wojskowych tam funkcjonujących. To miejsce było mocno zabetonowane. W ramach tego projektu chodziło o odbetonowanie przestrzeni i takie wykorzystanie miejsca, by przestrzeń była atrakcyjna, zielona – aby było to miejsce, które instytucje kultury tam się znajdujące mogły wykorzystywać m.in. na różnego rodzaju spotkania autorskie, spotkania z książką, ale także plenery malarskie

– dodaje Maciej Małozięć.

Prace łącznie pochłonęły ponad 930 tysięcy złotych, które Dębica pozyskała z Funduszy Norweskich w ramach Związku Gmin Dorzecza Wisłoki.

Exit mobile version