Wielbią Boga, ubogacają liturgię, spędzają godziny w kościele i najciężej pracują, gdy inni mają wolne. Organiści prezentują swoje umiejętności w Tarnowie.
W diecezjalnym Studium Organistowskim trwa XI Ogólnopolski Konkurs Organowy Uczniów Diecezjalnych Studium Organistowskich. Do Tarnowa przyjechało 25 organistów z 7 ośrodków w Polsce.
Alan Nowak z Kielc podkreśla, że zawód organisty to wyjątkowa, ale mało popularna wśród młodych ludzi praca.
– W moim przypadku to jest pasja i łączenie z powołaniem tego, więc nie robię tego tylko dla siebie, ale głównie chwale Boga tym. Moi rówieśnicy nie do końca poważnie podchodzą do tego co robię. Nie wszyscy traktują to poważnie, ale większość osób traktuje to jak coś wyjątkowego, że gram na organach. Jest to teraz już rzadziej spotykane, że młode osoby z chęcią idą do kościoła i chcą wielbić Boga.
Jak mówi uczeń diecezjalnego Studium Organistowskiego w Tarnowie Filip Przybyło z Przeczycy, konkurs to doskonalenie umiejętności.
– Dla mnie ten konkurs jest pewnym rozwinięciem umiejętności i możliwością porozmawiania z innymi którzy są może lepsi ode mnie, ale też zaprezentowanie siebie i dotychczasowych zmagań, przy których ćwiczyłem i pokazanie się na arenie w całej Polsce, bo przyjeżdżają z rożnych szkół uczniowie i zaprezentowanie, wielbienie Boga przez śpiew i przez ewangelizację.
Marcin Sołtys z Kielc podkreśla, że praca organisty często wymaga wielu poświęceń, dlatego ważna jest pasja oraz miłość do Boga i do muzyki.
– Praca organistów w kościele charakteryzuje się przede wszystkim tym, że trzeba być dyspozycyjnym, bo różne rzeczy często wypadają np. pogrzeb i trzeba pojechać, zagrać, czasami święta i nie jesteśmy wtedy z rodziną. Musimy pojechać do kościoła zagrać. Bardzo duża dyspozycyjność, ale trzeba mieć też pasję i miłość do Pana Boga i do muzyki, żeby posługiwać w kościele jako organista.
Zawód organisty zdominowany niegdyś przez mężczyzn, przyciąga w ostatnich latach coraz więcej dziewcząt i kobiet. Z Kalisza do Tarnowa przyjechała Anna Wojtkowska.
– Zaczęło się od fortepianu, ale moja siostra jakiś czas grała na organach i to mnie zachęciło. Spróbowałam i poczułam, że to jest to co chce robić, że mi się to podoba i że chce się rozwijać w tym kierunku. Mam też wrażenie, że jest to powołanie, takie pomaganie ludziom w modlitwie i to jest bardzo poważna rola. To dobór pieśni, żeby pasowały pod liturgię, pod dane święto. To jest ważne, żeby zrozumieć co się dzieje w danym okresie liturgicznym.
Konkurs jest częścią XI tarnowskich Dni Cecylianskich.
O godzinie 18:00 odbędzie się Msza Św. i koncert z udziałem Scholi Chłopięcego Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses. Po koncercie ogłoszenie wyników konkursu organowego i wręczenie nagród.
Radio RDN Małopolska patronuje temu wydarzeniu.