W 2024 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie będzie obchodzić jubileusz 30-lecia funkcjonowania. Przedsiębiorstwo chce uczcić rocznicę wydając pierwszą monografię dotyczącą tarnowskiego ciepłownictwa, przy czym prosi tarnowian o podsyłanie starych fotografii związanych z historią spółki.
– Jej autorem jest znany tarnowski historyk i wykładowca akademicki dr Marek Smoła. Celem tej publikacji jest uchwycenie genezy, historii przedsiębiorstwa, pokazanie pracy tworzących go ludzi, rozwoju, modernizacji, a także przemian technologicznych, jakie dokonały się na przestrzeni kilkudziesięciu lat
– mówi Beata Jagoda z zarządu MPEC.
Co prawda spółka jako taka funkcjonuje od niemal 30 lat, ale historia tarnowskiego ciepłownictwa jest dużo dłuższa. Początki sięgają lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku i budowy przy ul. Szpitalnej w Tarnowie pierwszej osiedlowej kotłowni węglowej, zasilającej wówczas w ciepło osiedle mieszkaniowe wybudowane w rejonie ulic Nowej, Waryńskiego, Bóżnic i Szpitalnej.
Na bazie lokalnych kotłowni osiedlowych 1 stycznia 1978 r. powstało Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie, odpowiedzialne za rozwój miejskiego systemu ciepłowniczego w naszym mieście, a także w Brzesku, Bochni, Dębicy i Dąbrowie Tarnowskiej.
Następnie, w wyniku procesów komunalizacji przedsiębiorstw państwowych, WPEC w Tarnowie został zlikwidowany, a 26 sierpnia 1994 r. powstało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie – spółka miejska, której właścicielem została Gmina Miasta Tarnowa.
W zapowiadanej jubileuszowej publikacji, by była kompletna, powinny się znaleźć zdjęcia z całego okresu funkcjonowania ciepłownictwa. Jako, że MPEC nie dysponuje większą bazą, prosi mieszkańców Tarnowa i regionu o przekazanie swoich fotografii dotyczących spółki.
– Zwracamy się do słuchaczy radia z prośbą o przeszukanie domowych archiwów i udostępnienie fotografii, na których uwidocznione są miejsca i sytuacje związane z rozwojem tarnowskiego ciepłownictwa, działalnością spółek: Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie, a także wcześniej Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Liczymy na to, że dzięki zgromadzonym i dostarczonym fotografiom, opracowana monografia będzie bogatsza i ciekawsza dla każdego odbiorcy
– apeluje Beata Jagoda.
Na zdjęciach poszukiwanych przez tarnowską spółkę mogą się znajdywać m.in. stare kotłownie miejskie, place węglowe, tereny budowy sieci, fotografie z codziennej pracy w firmie, pracownicy przedsiębiorstwa i inne zdjęcia dokumentujące życie firmy.
Zdjęcia można przynosić bezpośrednio do siedziby spółki przy ul. Siennej 4 lub przesyłać wersję elektroniczną na maila: drobot@mpec.tarnow.pl. Przy wysyłaniu przedsiębiorstwo prosi o zaznaczenie, czy zdjęcie jest wyłącznie do zrobienia kopii i zwrócenia właścicielowi, czy może zasilić archiwum spółki.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 14 688 22 22.