Tarnów. Toaleta w Parku Piaskówka za ponad ćwierć miliona złotych 'przynosi zyski’, ale… regularnie się psuje

387329684 251041021301044 6250072897741769115 n

Toaleta publiczna w tarnowskim Parku Piaskówka

Ten temat wywoływał silne emocje wśród tarnowian, a chodzi o toaletę za ponad ćwierć miliona złotych, która stanęła w Parku Piaskówka.

Po pół roku funkcjonowania urzędnicy przekonują, że szalet zaczyna przynosić zyski.

Przewodniczący Rady Osiedla Piaskówka Ryszard Nejman mówi, że inwestycja może się szybko zwrócić.

– Uważam, że pomysł wybudowania tam tej toalety, z perspektywy tego czasu, był bardzo dobry. Toaleta cieszy się zainteresowaniem, mało tego, jest coś co nas zaskoczyło, ona na siebie zarabia, a wręcz przynosi zysk – tak przynajmniej mówią urzędnicy. To pokazuje, że ta inwestycja po iluś latach się zwróci. To też broni naszej decyzji, żeby była to toaleta automatyczna, bo nie wierzę, że klasyczna toaleta by na siebie zarabiała, bo jednak trzeba byłoby opłacać etat osoby, która by jej pilnowała.

To jednak koniec dobrych wiadomości. Ryszard Nejman przyznaje, że bogato wyposażona toaleta, bo posiadająca automatyczne umywalki, bezdotykowy system spłukiwania, podzielona na trzy części, dostosowana do osób z niepełnosprawnościami, mająca nawet przewijak dla niemowląt, często się psuje.

– Są z nią problemy techniczne, często są tam awarie i toaleta się zacina. Natomiast nie jest to wina po stronie Rady Osiedla, ale raczej po stronie wykonawcy lub zamawiającego, czyli miasta, ale wydaje mi się, że raczej wykonawcy. Przecież cena za taką toaletę byłą rynkowa, ze środka półki, więc nie powinno być takich sytuacji

Ryszard Nejman podkreśla, że duże oszczędności sprawia też fakt, że toaleta sama się czyści, więc nie potrzeba osoby, która będzie specjalnie zatrudnia do dbania o nią. Tu zdaniem przewodniczącego Rady Osiedla Piaskówka również wszystko funkcjonuje bardzo dobrze.

– To funkcjonuje bardzo dobrze, dodatkowo raz dziennie osoba, która zajmuje się doglądaniem parku i dokarmianiem zwierząt, myje podłogę w tej toalecie, donosi papier i sprawdza jak wygląda w niej sytuacja. Pod kątek czystości problemu nie ma, a udało się zaoszczędzić na etacie.

Jak się dowiedzieliśmy, z działaniem toalety i czystością w niej jest różnie. Poza tym, że często przynajmniej jedna z jej kabin jest nieczynna, to szwankuje mechanizm płacenia za możliwość korzystania z niej. Okazuje się, że po uiszczeniu opłaty drzwi się nie otwierają.

Z drugiej strony, nagminnie zdarzają się sytuacje, gdzie za jedną opłatę korzysta z niej kilka osób, jedna po drugiej. To sprawia, że system automatycznego czyszczenia nie funkcjonuje poprawnie. W normalnej sytuacji po każdej jednej osobie, która skorzysta i zamknie za sobą drzwi, on powinien oczyścić jej wnętrze. Nadużycia w tej kwestii powodują problemy z czystością w środku.

Toaleta do końca tego roku ma zostać objęta monitoringiem z zewnątrz, aby zapobiec jej dewastacji. W planach było także zamontowanie terminalu, tak aby za wejście do niej można było zapłacić kartą. Ten jednak się nie pojawi ze względu na koszty przygotowania i zamontowania tam takiego urządzenia.

Przypomnijmy, że plan jej wybudowania zaczął być realizowany w 2021 roku, ale finalnie ubikacja została oddana do użytku dopiero w drugim kwartale 2023 roku. Radni osiedlowi i Wydział Infrastruktury Miejskiej tłumaczyli opóźnienia oraz długi okres realizacji tego przedsięwzięcia winą po stronie wykonawcy. Ten natomiast kilkukrotnie prosił o przesunięcie terminu oddania jej do użytku, przekazując magistratowi, że wybuch wojny na Ukrainie spowodował trudności w dostępie do części, z której ma być zbudowana toaleta i przez to wszystko się wydłużało.

Sporo kontrowersji wywołał także jej koszt, bo prawie 300 tysięcy złotych, który obejmował jej wykonanie, montaż i podłączenie do niej mediów. Radni Osiedla Piaskówka tłumaczyli, że to normalny koszt postawienia miejskiej toalety o takim standardzie. Ostatecznie wykonawca zapłacił karę za jej nieterminowe wykonanie przez co ostateczny jej koszt spadł w okolice 250 tysięcy złotych.

Z toalety można korzystać od godziny 6 do 22. 15 minut kosztuje symboliczną złotówkę.

Można już korzystać z toalety za 300 tys. złotych w Parku Piaskówka. Sprawdziliśmy czy wszystko działa

 

 

Exit mobile version