Mała książka może stać się wielką przygodą, a każda jej przeczytana strona rozwija wyobraźnię, słownictwo i pozwala poznać świat. W sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie odbyła się konferencja czytelnicza pt. ‘Czytaj i daj się porwać magii słów’.
Podkreślano terapeutyczną rolę literatury, to jak czytanie rozwija człowieka i pozwala zacieśnić relacje międzypokoleniowe.
Literaturoznawczyni, edytorka książek dziecięcych i projektantka graficzna dr Marta Kotkowska podkreślała, że warto czytać książki mające dużo obrazków razem z dziećmi, bo to nie tylko okazja do ich rozwoju, ale także do wielkiej przygody rodzica ze swoją pociechą.
– W tym wszystkim nie chodzi tylko o samo czytanie. Często pojawia się problem, że w książkach obrazkowych nie ma za bardzo co czytać, bo jest dużo obrazków i ilustracji. Chodzi właśnie o to, aby poznać tę książkę, przeżyć nią, odnaleźć w niej wartości i przekaz, który nie jest zawarty tylko w samych ‘literkach’. Właśnie to spędzanie czasu z książką to nie jest już samo ‘suche’ czytanie, ale też odgrywanie, teatralizacja. Jest to również niejako taki mały performance, który każdy z nas może odegrać przed swoim dzieckiem, a nawet zaprosić je do wspólnego odegrania przedstawienia.
Konferencja była skierowana do wychowawców, nauczycieli, bibliotekarzy i pedagogów, którzy mają zachęcać dzieci i młodzież do tego, aby czytali i dali się porwać magii słów.
Wydarzenie wpisuje się w drugą odsłonę projektu ‘Najmłodsi Małopolanie Lubią Czytanie’, który od 2021 roku organizuje Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie dzięki wsparciu finansowym województwa Małopolskiego.
Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego podkreślała, że książka nie tylko rozwija na wiele sposobów, ale w dzisiejszym świecie, który pędzi pomaga także zadbać o zdrowie psychiczne.
– Książka uspokaja nas, relaksuje, jesteśmy też w stanie przy niej wyciszyć swoje emocje. Dzisiaj wiele się mówi o higienie psychicznej, że pędzimy, spędzamy dużo czasu w internecie, a dzięki książce możemy się wyciszyć, uspokoić i nabyć wiedzę. Czytanie kreuje naszą wyobraźnię i rozwija.
Natomiast dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie Beata Kania powiedziała, że bibliotekę odwiedza wiele osób, wśród których jest mało osób młodych, ale oni z kolei korzystają chętnie z innych zasobów biblioteki.
– Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się teraz książki biograficzne, historyczne i przyrodnicze, ale też oczywiście beletrystyka, thrillery i kryminały. Ciężko to tak naprawdę sklasyfikować, bo każdy czyta to czego potrzebuje, książki są bardzo różnorodne i odbiorcy również. Młodzieży natomiast do biblioteki przychodzi stosunkowo niewiele, ale wykazują zainteresowanie grami planszowymi. One też bardzo rozwijają wyobraźnię, uczą wspólnoty, pracy grupowej, tak że to też jest bardzo pozytywne.
Dane Biblioteki Narodowej wskazują, że wzrasta czytelnictwo wśród nastolatków. W 2022 roku 72 procent badanych nastolatków było czytelnikami książek, a aż 18 procent z nich deklarowało czytanie siedmiu i więcej książek miesięcznie.
Podczas konferencji wystąpiło kilku zaproszonych gości, byli to Biserka Čejović(polonistka, biblioterapeutka, badaczka literatury), dr hab. Tomasz Samojlik (biolog, popularyzator przyrody, rysownik i twórca komiksów), dr Marta Kotkowska (literaturoznawczyni, badaczka i edytorka książki dziecięcej) oraz Marcin Szczygielski (autor książek dla młodzieży), którzy poruszali tematy związane m.in. z terapeutyczną rolą literatury w budowaniu odporności psychicznej młodzieży, a także publikacjami takimi jak komiks jako atrakcyjne medium popularyzujące kulturę czytania.
Po konferencji, o godzinie 16.00 w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnowie (ul. Nowy Świat 30), obędzie się spotkanie z autorem książek dla młodzieży Marcinem Szczygielskim.
Posłuchaj rozmowy z dr Martą Kotkowską