Do końca roku planowo ma się zakończyć remont dawnego Pałacu Ślubów, czyli XIX-wiecznego pałacyku przy ul. Gumniskiej w Tarnowie, gdzie docelowo znajdzie się siedziba Tarnowskiego Centrum Dialogu.
Zabytkowa willa, w której jeszcze do niedawna odbywały się ceremonie ślubów cywilnych od lat domagał się remontu. Modernizacja pałacyku trwa od ubiegłego roku.
Jak mówi RDN Małopolska dyrektor Wydziału Infrastruktury Rafał Nakielny, prace, które odbywają się za zgodą konserwatora zabytków, są niemal na finiszu, a obecnie przeprowadzane są roboty wykończeniowe.
– Mamy tutaj dużo uzgodnień z konserwatorem zabytków. Często odbywamy takie spotkania i na bieżąco czynimy ustalenia co do zakresu prac. W tym momencie są wykonywane mozaiki na parterze. Na pierwszym piętrze zostały już położone parkiety. Wszystkie ściany są już przygotowane do malowania, które nawet już zostało rozpoczęte. Kończone są prace przy elewacji. W niedługim czasie przystępujemy do zagospodarowania terenu, czyli rozbiórki istniejącego parkingu. Tam w miejscu istniejącej kostki będzie kostka granitowa, będziemy też przebudowywać drogę dojazdową. Przebudujemy alejkę, która prowadziła od głównej ulicy do wejścia od strony południowej. Myślę, że możemy powiedzieć, iż ten budynek będzie kompleksowo odnowiony.
Zabytkowy budynek ma już swoje lata, przez co w trakcie remontu wykonawcy musieli się zmagać z niespodziewanymi utrudnieniami i dodatkowymi pracami.
– Bardzo dużo czasem wychodzi sytuacji takich, które przy budynku zabytkowym raczej są normalne. Napotykamy na różne zmiany, które trzeba dokonać w trakcie prac, np. posadzka w piwnicy – okazało się, że to były płyty piaskowca, które były położone na betonie. Nie dało się ich odzyskać. W związku, z tym z konserwatorem zabytków uzgodniliśmy, że będzie tam położony marmur i też takie prace w niedługim czasie w piwnicy będą wykonywane. W budynkach zabytkowych jest dużo prac renowacyjnych. Odtwarzamy stolarkę dębową, która też wymaga pieczołowitego wyczyszczenia i ponownego wymalowania w odpowiedniej jakości. Tak że są to dość mozolne prace
– dodaje Rafał Nakielny.
Co prawda prace wykonawcze mają się zakończyć przed końcem roku, ale obiekt prędko nie zostanie otwarty.
– Będziemy jeszcze tutaj zamawiać wyposażenie, dlatego że udało nam się uzyskać dodatkowy ponad milion złotych na uzupełnienie pewnych rzeczy, jak np. instalacja klimatyzacji. Myślę, że te zamówienia będą czynione pod koniec roku z dostawami na początek przyszłego. Z tego powodu zakładamy, że otwarcie nastąpi na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2024 roku
– przekazuje dyrektor Wydziału Infrastruktury Urzędu Miasta Tarnowa.
Łączne koszty remontu budynku dawnego Pałacu Ślubów wyniosą ponad 4 miliony złotych. Część środków na ten cel miasto pozystało w ramach Funduszy Norweskich.
Po kompleksowym zakończeniu prac i wyposażeniu wnętrza, w pełni będzie mogło działać Tarnowskie Centrum Dialogu. Na czym polega ta inicjatywa?
– To miejsce spotkań czy ekspozycji. Miejsce, które może być dla organizacji pozarządowych przestrzenią do organizowania różnych przedsięwzięć. To nie jest duży budynek, ale na tyle obszerny, że również większe wydarzenia będą mogły być przeprowadzone
– mówi prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.
Budynek dawnego Pałacu Ślubów jest pełnoprawną własnością miasta od 2016 roku, kiedy to Sąd Najwyższy nie przyjął do rozpoznania skargi kasacyjnej wniesionej przez właścicieli XIX-wiecznego pałacu. Kasację wniosła rodzina Drillichów z Australii, która jest spadkobiercą żydowskiej rodziny Goldmanów, do których należał pałac. Goldmanowie zginęli w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Tarnów nabył pałac przez zasiedzenie.