Młodzi chcą wiedzieć więcej o swojej wierze. Szkolny etap Olimpiady Teologii Katolickiej

386851841 355412780343116 2632752489701988727 n

Olimpiada Teologii Katolickiej 2023

O tym, że trzeba pomagać i jak to robić, o solidarności społecznej i o tym, że trzeba się dzielić tym co się ma – z tymi zagadnieniami zmierzyli się dziś uczniowie podczas szkolnego etapu Olimpiady Teologii Katolickiej. W diecezji tarnowskiej odbył się on w 55 szkołach.

Hasło już 34. odsłony zmagań brzmiało ‘Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła’.

Ta tematyka spodobała się uczniom z VII LO w Tarnowie. Biorący udział w olimpiadzie mówili, że nauka kościoła na tematy społeczne jest dziś bardzo potrzebna światu, a wiedza którą zdobyli pozwoli im stać się lepszymi ludźmi.

– Temat jest współczesny, bo jest zwrócona uwaga na dobro wspólne, na służbę innym, pomoc, czy solidarność. Są to tematy, które dotyczą każdego z nas. – Przygotowywałam się w weekend, czytałam Pismo Święte i analizowałam różne teksty. Bardzo mnie to zainteresowało, bo lubię takie tematy społeczne. Kościół angażuje się w życie społeczne ludzi, kieruje nas na pomoc osobom ubogim np. z biednych krajów, bo w Afryce potrzebni są ludzie wykształceni, którzy pomogą rozwinąć się lokalnej ludności. – Tematyka olimpiady jest mi bliska, bo chodzę do kościoła. Można wiele się dowiedzieć, jak Kościół wpływa na życie ludzkie, na mnie też z pewnością zdobyta wiedza wpłynie. – Na co dzień niewiele jest okazji, żeby nauczyć się tych rzeczy, a można to zaaplikować do swojego życia, żeby lepiej je przeżywać i nie zmarnować go.

Katecheta w VII LO w Tarnowie ks. Marek Wojak cieszy się, że z roku na rok wzrasta zainteresowanie Olimpiadą Teologii Katolickiej i widzi, że młodzi chcą rozwijać swoją wiarę i wiedzę teologiczną.

– W dobie gdzie mówi się, że młodzi odchodzą z religii, że to ich nie interesuje, bo to nie ich świat, okazuje się, że jest grupa ludzi, którzy chcą czegoś więcej niż tylko uczestnictwo w lekcjach religii. Młodzi chcą poznać głębiej teologię i cieszymy się, że tych startujących osób jest coraz więcej, pomimo tego, że mają do wyboru wiele innych konkursów i olimpiad. Tematy na olimpiadzie to nie tylko kwestia wiary, modlitwy i relacji z Bogiem, ale też właśnie normalnego życia w społeczeństwie.

Kapłan dodaje, że tegoroczny temat olimpiady jest bardzo aktualny, bo gdyby zastosować Katolicką Naukę Społeczną w świecie, to stałby się niemal idealny.

– Tematykę związaną z Katolicką Nauką Społeczną warto zgłębić, bo w dzisiejszym świecie, jest tak dużo problemów, dyskusji i krytyki tego co mówi kościół. To sprawi, że będziemy wiedzieć co tak naprawdę proponuje Kościół, a gdybyśmy się do tego dostosowali to jest to przepis na idealny świat. W takim świecie jest solidarność, miłość, pomoc drugiemu człowiekowi, nie ma kradzieży czy wyzysku pracowników.

Do szkolnego etapu zgłosiło się w tym roku 55 szkół z diecezji tarnowskiej. Rekordzistą pod względem liczby uczniów biorących udział w olimpiadzie jest III LO w Tarnowie. Tam chętnych do rywalizacji w zakresie wiedzy teologicznej było ponad stu uczniów.

Diecezjalny etap olimpiady odbędzie się 10 stycznia, a najlepsi z diecezji tarnowskiej będą rywalizować w ogólnopolskim finale, który będzie miał miejsce w Radomiu od 4 do 6 kwietnia 2024 roku.

Exit mobile version