Zbliża się 109. rocznica męczeńskiej śmierci bł. Karoliny. Uroczystości w Zabawie

385534667 715839453753309 2861479057396766034 n

W sobotę, 18 listopada przypada liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy. Z tej okazji w jej sanktuarium w podtarnowskiej Zabawie odbędą się uroczystości upamiętniające 109. rocznicę jej męczeńskiej śmierci.

Kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie ks. Zbigniew Szostak mówi, że głównymi punktami obchodów będzie Msza święta i droga krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał-Rudzie.

– Najważniejszym wydarzeniem będzie droga krzyżowa, którą przejdziemy bez względu na pogodę. Uroczystości w tym roku są też przygotowaniem do okrągłej 110. rocznicy śmierci bł. Karoliny, która przypadnie w przyszłym roku. W tym roku będzie to samo w zasadzie, co każdego 18. dnia miesiąca, czyli droga krzyżowa szlakiem męczeństwa błogosławionej, a potem Msza święta, uwielbienie i modlitwa o uzdrowienia.

Główne obchody w sobotę 18 listopada rozpoczną się o godzinie 15.00 w Wał-Rudzie drogą krzyżową. Następnie na godzinę 17:30 zaplanowano spektakl muzyczny pt. ‘Tajemnica śmierci’, a tuż po nim o godzinie 18 w sanktuarium w Zabawie rozpocznie się Eucharystia, a po niej uwielbienie wraz z modlitwą o uzdrowienie.

Czciciele młodej męczennicy przybywają do Zabawy każdego 18. dnia miesiąca, aby przejść drogę krzyżową szlakiem, który wyznaczyła sama błogosławiona. Ksiądz Zbigniew Szostak podkreśla, że to okazja do tego, aby dzięki przykładowi jej życia dowiedzieć się czegoś więcej o sobie, swoich problemach i życiu.

– Przede wszystkim to Karolina wyznaczyła tę drogę krzyżową swoim męczeństwem. My idziemy po jej śladach, poznajemy jej historię, a w tym, co najważniejsze, poznajemy historię naszego życia. Taki jest właśnie cel tych dróg krzyżowych, żebyśmy prowadzeni przez bł. Karolinę doszli do tego, co Chrystus chce nam dzisiaj powiedzieć o naszym życiu. Żebyśmy dotarli do tego jakie jest przesłanie tej drogi krzyżowej, ale nie jako sama historia Karoliny, lecz jej historia, która wydarza się w naszym życiu.

Dla pielgrzymów, którzy będą chcieli się dowiedzieć czegoś więcej o samym sanktuarium w Zabawie i tym co jest wokół niego przygotowano oprowadzenie przez przewodnika o godziny 12:30. Po tym, o godzinie 13:00 odbędzie się Msza św. dla pielgrzymów. Po niej, już w Wał-Rudzie, od 14:15 będzie możliwość zwiedzania za pomocą wirtualnego przewodnika Wioski Galicyjskiej, czyli m.in. domu rodzinnego bł. Karoliny.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia była animatorką i liderką życia religijnego. Należała do stowarzyszeń religijnych, uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej. Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest 'pierwszą duszą do nieba’.
Zginęła heroicznie, broniąc godności kobiety 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez rosyjskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował. Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

Exit mobile version