Ranny, obandażowany miś ma poruszyć wyobraźnię i sumienie

Projekt bez nazwy 44

Pluszaki będą czekać na mieszkańców regionu na ławkach, przystankach autobusowych i innych, mijanych codziennie, zwykłych miejscach

Poranione, obandażowane misie kolejny raz będzie można znaleźć na ulicach Tarnowa. W piątek kolejna odsłona akcji 'Nie bij mnie – kochaj mnie!’. Pluszaki będą czekać na mieszkańców regionu na ławkach, przystankach autobusowych i innych, mijanych codziennie, zwykłych miejscach.

Dyrektor Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej Ewelina Lasko zaznacza, że akcja ma na celu zwrócenie uwagi na krzywdzenie dzieci. Podkreśla, że każdy pluszak ma swoją historię. Często trudną i pełną niemiłych wspomnień.

– Chodzi o to, żeby zatrzymać się na chwilę przed tym misiem, przeczytać jego historię, przeczytać jego apel, bo tak naprawdę to jest historia nie tylko misia, ale Krzysia, Karolinki. Za symbolicznie zabandażowanym misiem kryje się często cicha tragedia dzieci bitych, poniżanych, zastraszanych, zaniedbywanych. Te dzieci tak naprawdę mijamy na co dzień. Chodzą do szkół, przedszkoli, mijamy je na tarnowskich ulicach, spotykamy na placach zabaw. Być może zdarza się, że czasami słyszymy wołanie takiego dziecka, krzyk i widzimy smutek. Bądźmy na to wrażliwi.

Pedagog i koordynator akcji Monika Ziemian-Kozak wyraziła nadzieję, że maskotka zostanie zauważona przez duża część społeczeństwa.

– Być może ktoś będzie zaciekawiony co to za miś, co to za napis i to właśnie chcemy osiągnąć. Zatrzymaj się, zobacz co ten miś chce ci powiedzieć, zobacz co on ma napisane, zobacz o czym to może świadczyć. Mam taką nadzieje, że rodzic który krzywdzi swoje dziecko kiedy zobaczy tego misia to być może zastanowi się nad tym swoim zachowaniem. Może to będzie dla niego jakiś punkt zwrotny i być może to będzie ten moment który odmieni los jego dziecka.

W akcję organizowaną przez Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej włączyło się trzynaście tarnowskich placówek. Dziesięć szkół, trzy ośrodki szkolno-wychowawcze szkół oraz wolontariusze.

Każdy miś ma papierową fiszkę, na której jest hasło akcji oraz numery kontaktowe do Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej.

Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej oferuje pomoc psychologiczną, socjalną, terapeutyczną i pedagogiczną osobom w kryzysie psychologicznym. W sytuacji zagrożenia – zapewnia także schronienie.

Pomoc można uzyskać przy ulicy Szarych Szeregów 1, a szczegółowe informacje pod numerem telefonu 14655 36 36 i 500583047.

Exit mobile version