Za zabrudzenie drogi błotem rolnikowi grozi kara

tractor 5992931 1280

fot. zdjęcie ilustracyjne, pixabay.com

Policja przypomina, że zabrudzenie drogi publicznej przez ciągnik czy inną maszynę rolniczą jest wykroczeniem, za które grozi wysoka kara. Okazuje się, że w takiej sytuacji wyjścia są dwa: albo po sobie posprzątamy, albo otrzymamy mandat.

Policja w związku z takimi sytuacjami, które jesienią mają często miejsce, przypomina o obowiązkach kierowców ciągników.

– Pamiętajmy, jeśli będziemy się poruszać po drogach polnych, na których nasze koła zostaną ubrudzone, bieżniki obklejone błotem to naszym obowiązkiem jest wyczyścić, a nie wjeżdżać na drogę publiczną. Jeżeli wyjedziemy i takie błoto spadnie na ulice, to powinniśmy to po sobie posprzątać. Jeżeli pracowaliśmy w polu ciągnikiem z różnego rodzaju maszynami rolniczymi, to naszym obowiązkiem jest oczyszczenie kół z błota przy wjeżdżaniu na drogę publiczną. Chodzi o to, aby jadąc potem błoto nie było rozrzucane dużymi kawałkami po ulicy, ponieważ to powoduje zagrożenie

– mówił w programie Pomagamy i Chronimy na antenie RDN Małopolska oficer prasowy tarnowskiej policji asp. sztab. Paweł Klimek.

Mundurowi podkreślają, że czasem niepozorna grudka błota na drodze potrafi stworzyć realne zagrożenie dla innych kierowców.

– Naniesienie i rozrzucenie tego błota po drodze powoduje, że inny kierowca jadący po ulicy zobaczy to i może do końca nie wiedzieć co się dzieje. To może spowodować dezorientacje i zastanowienie, czy to czasem nie jakiś kamień, czy może trzeba gwałtownie zahamować. Jeśli jeszcze te błoto zmiesza z wodą, rozmyje się i rozciągnie, to robi się ślisko i niebezpiecznie

– dodaje Paweł Klimek.

W przypadku uporu kierowców ciągników i nieprzestrzegania przez nich tych zasad prawo przewiduje kary. Paweł Klimek mówi, że wszystko może skończyć się nawet w sądzie.

– Natomiast osoby, które nie będą stosować się do obowiązku czyszczenia kół mogą się narazić na odpowiedzialność wykroczeniową. Przepisy prawa ruchu drogowego mówią wyraźnie o tym jak należy przygotować samochód do jazdy na drogę publiczną. Kodeks wykroczeń mówi, że można za to otrzymać mandat. Nie jest on jakoś szczególnie wysoki, bo można otrzymać od 50-200 zł bez punktów karnych, ale jeżeli policjanci skierują wniosek do sądu to ten może nas ukarać grzywną do 1500 złotych.

Podobny obowiązek dbania o czystość dróg mają firmy prowadzące różne prace budowlane.

Jeśli już dojdzie do zanieczyszczenia drogi, to do czasu jej oczyszczenia należy taki odcinek drogi oznaczyć, aby dać znać innym kierowcom o zagrożeniu, można to zrobić np. za pomocą trójkąta ostrzegawczego ustawionego w odpowiedniej odległości. Policjanci podpowiadają, że istnieje również możliwość wynajęcia firm, które zajmują się czyszczeniem dróg.

Exit mobile version