To będzie pierwszy w diecezji kościół pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki

368401885 3883244751961655 8056006007487019320 n

Widać już mury nowej świątyni w Chojniku

Widać już mury nowej świątyni w Chojniku. Kościół, który był marzeniem parafian od 40 lat czyli od czasu ustanowienia parafii, zastąpi tymczasową kaplicę pw. Matki Bożej Częstochowskiej mieszczącą się w dawnym domu ludowym.

Jak mówi prezes parafialnej Akcji Katolickiej Marta Nalepka–Solarz, nowa świątynia będzie pierwszym w diecezji tarnowskiej kościołem pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

– Nasza świątynia będzie pod wezwaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jest to wyjątkowy człowiek, kapłan niezłomny, który wyznawał ważne wartości dla Polaków w tamtych czasach. Został zamordowany, ale jego ofiara nie poszła na marne. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że ks. Jerzy Popiełuszko zostanie patronem naszego nowego kościoła. Jest nadzieja, że może kiedyś tutaj powstanie sanktuarium pod jego wezwaniem. Jeżeli powstanie sanktuarium to wierni będą mogli tutaj przyjeżdżać i modlić się do naszego patrona ks. Jerzego.

Mieszkaniec Chojnika Mariusz Solarz, mówi, że budowa kościoła to duże wyzwanie dla tak małej parafii, ale dzięki zaangażowaniu wielu osób prace postępują.

– Jest to na pewno bardzo duże wyzwanie dla naszej parafii nawet ze względu na to, że liczebność parafii jest niewielka, a jest to kosztowana inwestycja. Myślę, że z dobrym nastawieniem ludzi jakie jest w naszej parafii jest to możliwe, bo to już widać. Świątynia powstaje w szybkim tempie i zaangażowanie ludzi jest bardzo duże. Myślę, że z pomocą i wiarą jaka tutaj u ludzi jest widoczna będzie to możliwe w szybkim czasie i że będzie to służyło przyszłym pokoleniom.

Marta Nalepka-Solarz mówi, że parafianie na czas budowy kościoła zakupili nawet swój tartak, żeby obniżyć koszty prac.

– Do budowy został zakupiony tartak, żeby zmniejszyć koszty i nie płacić za przetarcie tego drzewa. Został zakupiony także dźwig, żeby go nie wypożyczać i nie płacić. Dźwig bardzo usprawnia pracę na budowie. Ponieśliśmy pewne koszty, ale w późniejszym czasie te pieniądze można odzyskać sprzedając te rzeczy jak już budowa będzie zakończona.

Nowa świątynia powstaje w centrum wsi, poniżej plebanii, w miejscu, gdzie dawniej stał dwór, którego właściciel Eliasz Dembiński, a także m.in. jego brat Aleksander Dembiński z Gromnika zostali zamordowani podczas rabacji chłopskiej w 1846 roku. Ofiary upamiętni budowana przez jednego z parafian równolegle z kościołem grota Matki Bożej.

Plac pod budowę nowego kościoła 28 maja 2022 roku poświęcił biskup tarnowski Andrzej Jeż. 15 października odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod przewodnictwem bpa Stanisława Salaterskiego.

W budowie kościoła pomaga Chojnikowi 15 parafii patronackich.

Exit mobile version