Dębica. Miasto chce przejąć zabytkową synagogę

370310986 828071705733106 2519327671175777797 n

fot. Debica.pl

Urząd Miejski w Dębicy szykuje się do przejęcia zabytkowej synagogi z rąk Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, która jest właścicielem obiektu.

Samorząd liczy, że zabytkowy obiekt uda się pozyskać jeszcze w tym roku.

Jak mówi zastępca burmistrza Dębicy Maciej Małozięć, władze miasta od dłuższego czasu prowadzą rozmowy w tej sprawie. Podkreśla, że synagoga po remoncie mogłaby pełnić wiele pożytecznych funkcji. Budynek miałby służyć celom kulturalnym.

– Od dłuższego czasu prowadzone były rozmowy w celu pozyskania synagogi w Dębicy. Jej stan wymaga pilnej interwencji jeśli chodzi o ochronę cennego zabytku i z jednej strony chcemy przejąć ten budynek, a z drugiej odnowić i przeznaczyć dla miejskich instytucji kultury, aby służył celom kulturalnym.

Pierwsze konkrety zostały już ustalone, znana jest nawet kwota, za którą Urząd Miejski mógłby wykupić budynek.

– W tej chwili w budżecie miasta przeznaczyliśmy niespełna 400 tys. zł na zakup tej synagogi. Jesteśmy po uzgodnieniach z Zarządem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i myślę, że jeszcze w tym roku uda się dokonać zakupu tej nieruchomości

– mówi Maciej Małozięć.

 

Synagoga przy ulicy Krakowskiej w Dębicy powstała w II połowie XVII w. W XVIII w., po częściowym zniszczeniu, została odnowiona. Budynek zyskał wówczas późnobarokowy wystrój. Wnętrze obiektu podzielone jest wielobocznymi filarami na dziewięć pól. Pod tynkiem kryje się historyczna polichromia. Po wielu przebudowach i remontach pierwotne cechy stylowe uległy zatarciu. Obiekt stanowi jeden z cenniejszych zabytków Dębicy i wpisany jest do rejestru zabytków.

Właścicielem synagogi jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie, która z uwagi na brak środków nie jest w stanie zatroszczyć się o odpowiedni stan tego obiektu, który znajduje się w ścisłym centrum miasta.

Po przejęciu przez miasto budynek byłby wykorzystywany przez miejskie instytucje kultury: Muzeum Regionalne, Miejski Ośrodek Kultury oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy.

Exit mobile version