Tu każdy może się poczuć jak sam Mikołaj Kopernik

395536301 833361798769446 3277906743815790602 n

fot. Facebook/ Tomasz Latocha

W Brzesku można już korzystać z Pavimentum Copernicanum. Jest to rekonstrukcja platformy obserwacyjnej, którą wybudował w swoim ogrodzie we Fromborku sam Mikołaj Kopernik.

Będąc w niej można np. za pomocą teleskopu obserwować niebo i wiele zjawisk astronomicznych jak zaćmienie słońca czy księżyca.

Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego, które wsparło finansowo tę inicjatywę mówi, że jest to jedyne takie miejsce na świecie.

– Wyjątkowa platforma edukacyjno-astronomiczna powstała w Brzesku. Jest to nie tylko jedyny taki obiekt w Małopolsce i kraju, ale nawet na całym świecie. Kopernik miał kiedyś taką platformę obok swojego domu we Fromborku, jednak została zniszczona. W Brzesku właśnie pojawił się pomysł, aby ją zrekonstruować. Na pewno jest to taki ewenement i ciekawostka edukacyjna, bo każdy kto tam wejdzie może poczuć się jak Mikołaj Kopernik.

Brzeskie Pavimentum ma formę kwadratowej kamiennej platformy o wymiarach około 5 na 5 metra. Oryginalna podobno była nieco większa. Na specjalnym podeście badawczym astronom ustawiał przyrządy pomiarowe i obserwował niebo. Dzięki temu mógł prowadzić co wieczór badania z tej samej, równej i stabilnej powierzchni, co pozwalało mu uzyskać dokładniejsze wyniki pomiarów.

Dzięki precyzyjnie określonym współrzędnym punktu geodezyjnego na środku Pavimentum możliwe będzie odnoszenie obserwacji astronomicznych do innych obserwatoriów: profesjonalnych i amatorskich.

Pavimentum powstało obok budynku biblioteki publicznej w Brzesku. Jest upamiętnieniem przypadającej w tym roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika oraz 50. rocznicy przyjęcia wielkiego astronoma za patrona brzeskiego Hufca ZHP.

Harcerze z Brzeska sami zaangażowali się w zbiórkę pieniędzy na to wyjątkowe miejsce. Przy wsparciu mieszkańców zebrali 20 tys. złotych. 54 tys. dołożył Urząd Marszałkowski.

Marta Malec-Lech dodaje, że to miejsce będzie miało też funkcję edukacyjną. Odbywać się tam będą warsztaty, lekcje plenerowe, tak aby zachęcić uczniów do tego, aby odkrywali w sobie nowe zainteresowania.

– Chcemy przez to zachęcić uczniów do tego, żeby nabywali wiedzę i poznawali matematykę, geografię, czy fizykę poprzez praktykę. Wierzę, że dzięki temu zobaczą, że warto odnajdywać w sobie zdolności, talenty, pasje, zainteresowania i warto się rozwijać. Być może właśnie wśród tych uczniów będziemy mieć kiedyś takiego Mikołaja Kopernika, który będzie rozwijał nie tylko Małopolskę i Polskę, ale może zasłynie na całym świecie.

Nie tylko uczniowie szkół średnich będą korzystać z tego miejsca. Jak się dowiedzieliśmy, studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego również będą się tam pojawiać, ze względu na bardzo profesjonalne wyposażenie tego miejsca.

W niedalekiej przyszłości Pavimentum ma zostać także wokół obsadzone kwiatami, a województwo ma w planach zakup większej liczby przyrządów astronomicznych, tak aby stworzyć tam mini centrum Mikołaja Kopernika.

Tu będzie się można poczuć jak Mikołaj Kopernik

Exit mobile version