Najważniejsze dla społeczności żydowskiej miejsce w Dąbrowie Tarnowskiej zostało upamiętnione. Na tamtejszym cmentarzu żydowskim pojawiła się tablica z napisem ‘W tym miejscu znajduje się cmentarz żydowski’.
Nekropolia o powierzchni 2,2 ha nazywana w mieście ‘kirchołem’ powstała na przełomie XVII i XVIII wieku. Do dziś przetrwało na niej około stu nagrobków, pomimo tego, że w czasie II wojny światowej został zdewastowany, a na jego terenie Niemcy w jej trakcie dokonywali egzekucji na ludności żydowskiej.
Podczas ceremonii z udziałem przedstawicieli władz lokalnych, Muzeum Historii Żydów Polskich, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, uczniów szkół i mieszkańców miasta, na cmentarzu umieszczono specjalną tablicę, która upamiętnia to miejsce i wskazuje, że znajduje się tam pochówek żydów.
Najważniejszym punktem ceremonii było symboliczne oddanie czci osobom spoczywającym na cmentarzu poprzez położenie kamyków na macewach oraz zapalenie zniczy pod Pomnikiem Ofiar Holocaustu. Ten gest oznacza nic innego jak pamięć o zmarłych, tak jak zapalanie zniczy w tradycji chrześcijańskiej.
Wydarzenie wpisało się w ogólnopolski projekt oznakowania cmentarzy żydowskich. W jego trakcie zebrano informacje o łącznie 1050 cmentarzach żydowskich, które istniały w granicach współczesnej Polski. W każdym województwie pojawiają się tabliczki, które wskazują miejsca, w których są lub były te cmentarze, bo nie w każdym miejscu, tak jak w Dąbrowie Tarnowskiej, zachowały się do dziś.
Cmentarz – obok mykwy i synagogi – należy do najważniejszych obiektów każdej społeczności żydowskiej. Jest miejscem, w którym ciała zmarłych oczekują na nadejście Mesjasza.
Upamiętnienie dąbrowskiego cmentarza żydowskiego zostało zorganizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich ‘POLIN’ oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa. Partnerem lokalnym wydarzenia był Dąbrowski Dom Kultury.