Takiego budżetu w historii gminy Tarnów jeszcze nie było – mówił wójt Grzegorz Kozioł w porannej audycji Słowo za Słowo o pracach nad przyszłorocznym gminnym budżetem. Samorządy w całej Polsce do 15 listopada muszą przygotować plan finansowy na 2024 rok i przedstawić go Regionalnej Izbie Obrachunkowej, która podda go ocenie.
Ten w gminie Tarnów ma być zdaniem wójta rekordowy bo już wstępnie zaplanowano ponad 100 inwestycji na 20 mln złotych.
– Takiego budżetu jak teraz przygotowaliśmy do oceny RIO jeszcze nigdy w historii gminy Tarnów nie było. Po raz pierwszy jest tak bogaty w inwestycje, na które mamy przeznaczone już 20 mln złotych w tym pierwszym roboczym budżecie. Do tej pory mówiłem, że mam nadzieję, że inwestycje w większości będą realizowane z pieniędzy zewnętrznych. Teraz powiem inaczej, sto procent zadań będzie z nich realizowanych, czyli każda inwestycja a jest ich ponad sto.
Budżet ma być historyczny, ponieważ gmina ma już teraz zapewnione finansowanie na 100 procent planowanych inwestycji. Zdecydowana większość pieniędzy będzie pochodziła ze środków zewnętrznych, które są zagwarantowane na podstawie np. promes. Pozostałą część, zazwyczaj wynoszącą około kilku procent wartości inwestycji, dołoży gmina ze swoich środków.
Grzegorz Kozioł ma jednak pewną obawę, związaną z tym, że pieniądze na inwestycje zostały obiecane na podstawie promes.
– To wszystko jest przygotowane na podstawie promes oraz umów, które mamy na razie zapewnione. Mam nadzieję, że nowy rząd, który będzie nad nami sprawował władzę w przyszłym roku, dotrzyma tych wszystkich umów, które dotychczas zostały zawarte z samorządami. Mam też nadzieję, że wszystko co na podstawie tych umów mamy zabezpieczone w budżecie będzie realizowane.
Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, samorządy mają czas do 15 listopada, aby sporządzić projekt uchwały budżetowej na kolejny rok kalendarzowy. Projekt jest przygotowywany przez wójta, burmistrza lub prezydenta, który musi następnie przedłożyć go radzie (gminy, miasta, powiatu lub województwa) oraz Regionalnej Izbie Obrachunkowej.
Jeśli projekt zostanie uznany za odpowiedni jest on poddawany pod głosowanie Rady, która zadecyduje czy zostanie przyjęty.