Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Słopniczanie ma już 45 lat. Z tej okazji w miejscowości odbędzie się wielka feta. Kierownik grupy Józef Wójtowicz pamięta początki tej wspólnego kultywowania tradycji.
Jak mówi, Słopnice od ponad czterech dekad prezentują program górali białych, czyli tradycję regionu od Łącka do Kamienicy.
– Pokazujemy tradycyjne tańce, śpiewy, a nade wszystko programy obrzędowe. Rozpoczęło się to wszystko w 1978 roku z okazji ówczesnego 650-lecia Tymbarku, gdzie pojechaliśmy w barwnym korowodzie. Tak to trwa do dzisiaj. Obecnie w zespole jest blisko 40 osób w wieku od 16 do ponad 60 lat. Jak liczyłem to przez lata przez zespół przewinęło się blisko sto osób, oprócz tych, którzy są obecnie.
Zespół występował za granicą m.in. w 2002 roku u papieża Jana Pawła II na Watykanie, ale też w Anglii czy Francji. Ma na swoim koncie także wiele koncertów i festiwali na terenie Polski.
– Tym bardziej zbliżające się obchody jubileuszowe będą okazją do wspominania – mówi Katarzyna Lisek jedna z tancerek, która stoi na czele komitetu organizującego obchody jubileuszowe.
– Z osób, które kiedyś były w zespole, udział potwierdziło nam 55 osób. Także będzie to czas do wspomnień i wspólnego spotkania się. Bo Słopniczanie to jedna wielka rodzina. Razem z naszym jubileuszem będzie także obchodzony jubileusz 50-lecia działalności artystycznej gawędziarza Mariana Janika, który także jest członkiem Zespołu Pieśni i Tańca.
Słopnice będą świętować w sobotę 11 listopada. Tego dnia odbędzie się Msza św. w intencji członków zespołu, a po niej zaplanowana jest spotkanie podsumowujące 45-lat działalności i wspólna zabawa.
Każdy kto chciałby wstąpić w szeregi Słopniczan może zajrzeć na Facebook i Instagram zespołu i za ich pośrednictwem skontaktować się z grupą.