Siedemnaście osób wzięło udział w konkursie poetyckim 'Pod Gwiazdą Dawida’, którego celem było przypomnienie historii wojennego Tarnowa i promowanie młodych twórców. Zadaniem uczestników było nadesłanie dwóch niepublikowanych dotąd wierszy, nawiązujących do życia w tarnowskim getcie.
Pierwsze miejsce zdobyła uczennica 1 klasy ZSOiT im. Jana Szczepanika w Tarnowie Karolina Chaim.
– Jeden wiersz nosi tytuł 'Krwawe barwy’ i jest w nim opisana historia lasu. W drugim wierszu opisana jest historia zakochania, życia codziennego w tarnowskim getcie. My jako ludzie młodzi powinniśmy kultywować te tradycje, pamiętać o tych, którzy tak naprawdę oddawali za nas życie i walczyli o kraj w którym my teraz jesteśmy i żyjemy.
Jurorka w konkursie poetyckim Natalia Gancarz, podkreśla, że poziom konkursu był bardzo zróżnicowany.
– Wiersze były, i wierszowane, utrzymane w takiej klasycznej formie i w klasycznym języku, były też wiersze białe bardzo takie odkrywcze. Bardzo ciekawe pomysły. Widać, że to są młode osoby jeszcze. Nawet jeżeli dużo pracy włożyły w zdobycie materiałów, nauczenie się i dowiedzenie się o historii to ten warsztat literacki wymaga jeszcze dużo pracy, ale widzę tutaj duży potencjał tych młodych osób. Tematyka bardzo trudna, bo tematyka tarnowskiego getta, czy ogólnie zagłady w tym ujęciu tarnowskim, ale udźwignęli to.
Jeden z pomysłodawców konkursu Jakub Słowik wyraził nadzieję, że za sprawą konkursu udało się zarazić młodych ludzi pasją do historii i odkrywania Tarnowa na nowo.
– Celem konkursu było przypomnienie o tarnowskim getcie, historii Tarnowa i o tych żydowskich korzeniach, o których dziś niewielu ma pojęcie. Cieszymy się, że ta historia chce być zapamiętana, że młodzi również interesują się tematyką wojennego Tarnowa i getta tarnowskiego, co potwierdziły bardzo wrażliwe i piękne wiersze.
W konkursie wzięli udział uczniowie tarnowskich szkół średnich.
Organizatorami konkursu byli: Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz posłowie na Sejm Dzieci i Młodzieży: Daria Wiatr i Jakub Słowik.
Radio RDN Małopolska patronowało temu konkursowi.
Nagrodzeni w konkursie:
- Miejsce – Karolina Chaim, ZSOiT Im. Szczepanika Tarnów
- Miejsce – Patrycja Pachocińska, XVI LO im. AK Tarnów
- Miejsce – Karolina Cichońska, IV LO Tarnów
- Miejsce – Martyna Gnutek, III LO Tarnów
Wyróżnienia:
- Hanna Wojciechowska, I LO Tarnów
- Oliwia Przetak – I LO Tarnów
- Emilia Joanna Głowacz, VII LO Tarnów