Duże zmiany w funkcjonowaniu POZ oraz nocnej i świątecznej opieki medycznej. Lekarz rodzinny może teraz wystawiać skierowania na badania, na które wcześniej nie mógł kierować, w tym między innymi na tomografię komputerową tętnic wieńcowych w kierunku chorób kardiologicznych czy testy w kierunku alergii.
Od listopada opieka koordynowana w Podstawowej Opiece Zdrowotnej jest rozszerzona o leczenie przewlekłej choroby nerek w nowej tak zwanej ścieżce nefrologicznej. Oznacza to, że ta choroba może być diagnozowana już u lekarza rodzinnego.
Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło również istniejące ścieżki opieki koordynowanej: diabetologiczną o diagnozowanie stanów przedcukrzycowych oraz endokrynologiczną o diagnostykę nadczynności tarczycy.
Poseł PiS i była wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko w programie Słowo za Słowo powiedziała, że dzięki tym zmianom pacjenci sprawniej będą diagnozowani i szybciej będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie.
– Lekarze POZ będą mieli możliwość m.in. przeprowadzenia dogłębnej diagnostyki w zakresie chorób diabetologicznych, endokrynologicznych, ale także będą mogli diagnozować i prowadzić leczenie pacjentów w przewlekłych chorobach nerek. Do tej pory pacjenci z tymi problemami byli kierowani do specjalisty, tam byli diagnozowani i prowadzone było leczenie, więc jest to dobre działanie w kierunku zmniejszenia kolejek w poradniach specjalistycznych, a z drugiej strony lekarze rodzinni są przygotowani do prowadzenia tych pacjentów.
Zmiany wprowadzono także w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Pacjent, który potrzebuje pomocy w nocy lub w święta będzie mógł być dokładniej zbadany, bo lekarz na miejscu będzie mógł wykonać szereg badań diagnostycznych, m.in. z krwi.
– Ja przypomnę, że większość tych punktów znajduje się w szpitalach, gdzie jest całodobowe laboratorium, w związku z tym nie powinno być problemu z wykonaniem tych badań. Dzięki temu pacjent, który zgłasza się do nocnej pomocy lekarskiej może być zdiagnozowany i może zostać ustalone leczenie. Nie musi później wracać do lekarza rodzinnego czy lekarza specjalisty.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna oferuje pomoc wszystkim chorym, którzy nie mogą czekać do otwarcia przychodni, a jednocześnie ich stan nie zagraża życiu.
Ważna zmiana nastąpiła także w badaniach profilaktycznych raka piersi. Bezpłatną mammografię mogą wykonywać kobiety 5 lat młodsze i 5 lat starsze, czyli już od 45. roku życia do 74. roku życia.