Dwadzieścia plansz, prezentujących między innymi dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności z Markowej można zobaczyć na wystawie w Wierzchosławicach.
Ekspozycja składa się z dwudziestu plansz. Przedstawione zostały także realia okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci. Autor wystawy, rozpoczynając opowieść od tragicznej historii rodziny Ulmów, opisuje kolejne przykłady ratowania Żydów w Markowej, gdzie Polacy ocalili życie 21 osobom. Ukazuje również skalę takiej pomocy w całym regionie. Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający Wiktorii i Józefowi tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Wystawa 'Samarytanie z Markowej” czynna będzie od dzisiaj 9 listopada do 9 grudnia w Gminnym Centrum Kultury w Wierzchosławicach. Wstęp wolny.
Ekspozycję zorganizował Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie i została przygotowana w językach polskim i angielskim.