Tadeusz Tertil, Jan Szczepanik, a może bł. ks. Roman Sitko? W chętnie odwiedzanym przez spacerowiczów Parku Strzeleckim w Tarnowie mogą się pojawić rzeźby wybitnych tarnowian. Rada Osiedla Starówka chciałaby w tym miejscu utworzyć aleję znanych i zasłużonych osobistości związanych z miastem.
Mieszkańcy Tarnowa, z którymi rozmawiał reporter RDN Małopolska uważają, że to dobry pomysł i podpowiadają kogo warto byłoby upamiętnić w taki sposób.
– Jestem za, już dawno powinno się tam pojawić coś takiego, bo bardzo dużo ludzi odwiedza ten park. – Niezły pomysł, trzeba uwieczniać takich ludzi. – Młodzież, która będzie tam przechodzić, będzie mogła poznać sławnych tarnowian. – Będzie można fajniej zaprezentować historię miasta. – Trafiony pomysł, na pewno mogłaby tam być postać burmistrza Tadeusza Tertila i wynalazcy Jana Szczepanika. – Jest parę wybitnych osób powiązanych z Tarnowem, które można byłoby w ten sposób upamiętnić, np. Roman Brandstaetter. – Nie znam zbyt wielu takich osobistości z Tarnowa, chociaż może bł. ks. Roman Sitko, on był takim, można powiedzieć, mentorem.
Według pomysłu radnych osiedlowych ze Starówki, rzeźby miałyby być z drewna, aby oszczędzić na ich wykonaniu. Mają zostać ustawione wzdłuż głównej alei Parku Strzeleckiego, czyli od fontanny do mauzoleum Józefa Bema.
Pomysł będzie realizowany wraz z Radą Osiedla Piaskówka. Jak mówi w rozmowie z RDN Małopolska przewodniczący rady Ryszard Nejman, trwają rozmowy nad opracowaniem ostatecznej wizji tego przedsięwzięcia.
– Propozycja Starówki była taka, żeby wzdłuż głównej alei w Parku Strzeleckim umieścić drewniane rzeźby zasłużonych tarnowian. Ze strony rady naszego osiedla były podzielone zdania na temat tego, czy drewniane rzeźby to najlepszy sposób i czy w ogóle powinny być rzeźby, czy jakaś inna forma upamiętnienia. O tym będziemy jeszcze dyskutować. Natomiast jedno jest pewne, chcemy upamiętnić zasłużonych tarnowian i mamy na to za środki. Rada Osiedla Starówka zapisała to w swoim przyszłorocznym budżecie pod nazwą ‘Aleja Zasłużonych’, natomiast od nas środki powędrują z rezerwy na Park Strzelecki. W ramach tych pieniędzy spróbujemy coś wspólnie zrobić.
Ryszard Nejman dodaje, że jest wiele nie tylko sławnych, ale i ważnych postaci dla Tarnowa, które warto zaprezentować w ten sposób, aby inspirowały i ukazywały historię miasta.
– Tak naprawdę większości ważnych postaci dla miasta my jako tarnowianie nie kojarzymy. Gdyby nie starania Rady Osiedla Starówka, to mało kto wiedziałby kim był burmistrz Witold Rogoyski. To był człowiek, który zrobił dla miasta nie mniej niż Tadeusz Tertil, to był człowiek od wodociągów i struktury technicznej. Mówi się, że był on inspiratorem Tertila w wielu jego poczynaniach. Takich osób z Tarnowa jest więcej i warto je pokazać, żeby inspirowały tarnowian i pokazywały historię naszego miasta, która jest niebagatelna.
Pierwsze rzeźby mają się pojawić w 2024 roku, a obie rady osiedli zabezpieczyły już na to pieniądze w swoich budżetach. Na początku ma się ich pojawić kilka, a potem sukcesywnie przez kolejne lata będą dokładane następne. To ze względu na koszty, które uniemożliwiają zrobienie tego za jednym razem.