To perła Tarnowa, miejsce podziwiane przez mieszkańców i turystów z całego świata. 135 lat ma Muzeum Diecezjalne w Tarnowie. Najstarszym eksponatem jest pochodząca z XIII wieku rzeźba głowy św. Jana Chrzciciela na misie.
Muzeum Diecezjalne w Tarnowie to najstarsza tego typu placówka w Polsce. Jak mówi dyrektor ks. dr Piotr Pasek, obchody rocznicy powstania muzeum odbędą się w czwartek 9 listopada.
– Obchody 135-lecia powstania Muzeum Diecezjalnego rozpoczniemy o 12.00 celebracją Mszy św. w bazylice katedralnej za wszystkich pracowników, dobrodziejów, wspierających naszą instytucję. Natomiast o 17.00 w salonie kolekcjonerskim Olgi Majewskiej odbędzie się dalsza część uroczystości. Będzie ona połączona z wręczeniem złotego medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis prof. Maciejowi Bieniaszowi.
Będą też wykłady, koncert muzyki fortepianowej i promocja czasopisma 'Wiadomości Tarnowskie’.
Eksponaty z Tarnowa cieszą oczy mieszkańców i turystów, trafiają także na prestiżowe wystawy.
– Różne instytucje kultury zarówno w Polsce i na świecie są zainteresowane naszymi zbiorami. Chętnie zgłaszają propozycje, żeby udostępnić im dzieła na cele ekspozycyjne i różnego rodzaju wystawy czasowe. Nasz eksponat Zwiastowanie NMP z Jodłownika jest teraz na salonach królewskich na Wawelu. Został wypożyczony na słynną wystawę, która obecnie znajduje się na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie.
Siedziba muzeum, czyli zabytkowe kamieniczki z XVI wieku, w sąsiedztwie tarnowskiej katedry są remontowane, dlatego Muzeum Diecezjalne mieści się teraz w auli w budynku katechetycznym parafii katedralnej.
Eksponaty muzeum to m.in. gotycka rzeźba i malarstwo z terenu Małopolski, tkaniny kościelne m.in. ornaty, sztuka ludowa, w szczególności obrazy malowane na szkle z całej Europy i innych kontynentów, oraz dzieła sztuki z przełomu XIX i XX wieku.
Muzeum zostało założone 25 października 1888 roku przez ówczesnego rektora tarnowskiego seminarium duchownego ks. Józefa Bąbę.
135 lat ma Muzeum Diecezjalne w Tarnowie. To najstarsza tego typu placówka w Polsce