Tarnów. Ruszyło głosowanie na projekty do Budżetu Obywatelskiego. Jakie pomysły zgłosili tarnowianie?

tarnow z lotu paka

fot. tarnów.pl

Remont ul. Dwernickiego, miasteczko rowerowe, a może ścieżka Spacerowo-Rowerowa Doliną Rzeki Biała? To tylko część projektów, na które mogą oddać głos mieszkańcy Tarnowa w Budżetcie Obywatelskim na rok 2024. Głosowanie właśnie ruszyło.

W tym roku tarnowianie wybiorą spośród 23 dopuszczonych projektów. Budżet wynosi ponad 4 miliony złotych.

Jeden projekt nie może pochłonąć więcej niż pół miliona złotych. Czy istnieje więc ryzyko, że zwycięski projekt nie zostanie zrealizowany z powodu przekroczenia limitu?

Jak informuje Pełnomocnik Prezydenta Tarnowa do spraw Aglomeracji Tarnowskiej Jacek Pilch, taka sytuacja może się zdarzyć.

– To jest bardzo duży problem. Proponowaliśmy zmiany, jednak nie zostały przyjęte. Chcieliśmy zmienić wysokość z 500 tysięcy do 2 milionów złotych, co proponował prezydent, niestety rada nie przyjęła tej propozycji. W obecnych czasach 500 tysięcy przy inflacji i rosnących cenach to nie jest oszałamiająca kwota. Być może jak taki zbyt kosztowny projekt wygra to będzie mógł zostać zrealizowany tylko po części. Może też nie zostać w ogóle zrealizowany, jeżeli to co jest szacowane całkowicie rozjedzie się z rzeczywistością, czyli na przykład z postępowaniem przetargowym. Dziś inwestycja może być szacowana na 0,5 miliona złotych, a w postępowaniu przetargowym może okazać się, że najniższa oferta, jaką należałoby przyjąć wynosi 2 miliony.

W tegorocznym głosowaniu do Budżetu Obywatelskiego wezmą udział 23 projekty. Jeden projekt został odrzucony, jego nazwa to: budowanie odporności społecznej: Prowadzenie Poradni Specjalistycznej oraz Dyskusyjnego Klubu Seniora im. Konstancji Sanguszkowej. Projekt ten nie spełnił wymagań formalnych.

– Złożono 24 projekty. To są podobne liczby jak w latach ubiegłych, czyli zainteresowanie mniej więcej na tym samym poziomie co w latach ubiegłych. Niestety jeden projekt odpadł ze względów formalnych i nie udało się go uratować, a szkoda, bo był bardzo interesujący, być może w przyszłym roku zostanie złożony ponownie. Prezydent po zasięgnięciu opinii wydziałów merytorycznych, rad osiedli, dopuścił do głosowania wszystkie pozostałe projekty. Są to projekty związane na przykład z e-bookami, remontami, które są bardzo popularne, aktywność seniorów, czy też projekty kulturalne. Zobaczymy, które z nich uzyskają największą liczbę głosów i te będą realizowane. Teraz wszystko w rękach mieszkańców.

Jacek Plich zachęca do oddawania głosów drogą elektroniczną.

– Ja oczywiście zachęcam do głosowania przez internet, ponieważ jest to najwygodniejsze, a wyniki mamy de facto już po kilku minutach od zakończenia głosowania. Głosujemy od 6 listopada do 6 grudnia. Mogą glosować pełnoletni mieszkańcy Tarnowa i ci, którzy mają powyżej 16 lat i posiadają tarnowską kartę miejską. Można też głosować przy pomocy klasycznej karty, którą drukujemy i zostawiamy na ulicy Goldhamera 3. Ciekawostka – w ubiegłym roku w ten sposób nie zagłosował nikt.

Głosować można do 6 grudnia, a wyniki zostaną ogłoszone 8 grudnia, czyli dwa dni po zakończeniu głosowania.

 

Każda osoba może oddać głos na maksymalnie dwa projekty. Projekty dopuszczone do głosowania to:

  1. Zakup dostępu do e-booków oraz zakup nowości wydawniczych dla MBP w Tarnowie.
  2. Remont ul. Dwernickiego.
  3. Remont i modernizacja placu zabaw oraz boiska do koszykówki i piłki siatkowej przy Szkole Podstawowej nr 10 w Tarnowie.
  4. Międzyosiedlowe Centrum Aktywności Senioralnej.
  5. Budowa ul. Harasymowicza – etap III.
  6. Miasteczko Rowerowe.
  7. Moje miasto malowane kwiatami.
  8. Przeciwdziałanie bezdomności zwierząt w Mieście Tarnowie.
  9. Nie wykluczaj nas – siła jest w nas.
  10. Boisko osiedlowe z infrastrukturą dla młodszych dzieci przy ul. Bitwy o Wał Pomorski przy skwerze J. Brauna.
  11. Przebudowa i powiększenie kortów tenisowych na os. Koszyckim w Tarnowie.
  12. Klub Zdrowej Mamy i Dziecka 2024.
  13. Rolkostrada 'Nad Strusinką’ – etap II.
  14. Wakacje z Maszkaronami.
  15. Bike Park Marcinka 3.
  16. Modernizacja Tarnowskiego Skateparku.
  17. Modernizacja placu zabaw na osiedlu Westerplatte.
  18. Zagospodarowanie kompleksu sportowego KS 'Iskra’.
  19. Tarnów – miasto więzi pokoleń.
  20. Remonty Strusińskie.
  21. Remont na Osiedlu Koszyckim.
  22. Rewitalizacja Placu położonego między blokami przy ul. Hugona Kołłątaja 15a, 15 i 13.
  23. Ścieżka Spacerowo-Rowerowa Doliną Rzeki Biała.

 

Szczegółowe informacje można uzyskać: KLIKNIJ TUTAJ

Exit mobile version