Oddział kontrterrorystyczny gdańskiej policji, Szósty Batalion Powietrzno-desantowy w Krakowie czy funkcjonariusze i instruktorzy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. To tylko część jednostek, które odbyły szkolenie z zakresu technik interwencji GST pod okiem tarnowianina Roberta Wardzały.
Robert Wardzała to wykładowca Akademii Tarnowskiej, pasjonat sportów walki oraz jedyny Polak spoza służb mundurowych, który ukończył specjalistyczne kursy na Gracie University w Stanach Zjednoczonych w Teksasie.
– Gracie Survival Tactics, GST, to program technik i taktyk interwencji z wykorzystaniem technik brazylijskiego Ju-jitsu stosowany od ponad 20 lat w szkoleniu funkcjonariuszy policji, ale też innych służb w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli chodzi o Stany Zjednoczone to ten program funkcjonuje już od ponad 20 lat. Zostały przeprowadzone badania naukowe na ten temat i faktycznie osoby, które uczestniczą w szkoleniu GST są pewniejsi siebie. Pewniejszy siebie funkcjonariusz popełnia mniej błędów, albo nie popełnia ich wcale, odnoszą oni mniej urazów na służbie o ponad 50 procent. Warto podkreślić tutaj również, że osób zatrzymywanych urazowość zmniejszyła się o ponad 50 procent. Pokazuje nam to w jaki sposób ten program jest deeskalacyjny.
Robert Wardzała zajmuje się sportami walki od dawna, a z zakresu GST szkolił już wiele specjalistycznych jednostek.
– Po ukończeniu szkolenia w Stanach Zjednoczonych, a warto podkreślić, że technikami i taktykami interwencji zajmuję się od ponad 10 lat ponieważ prowadzę na uczelni zajęcia tego właśnie typu ze studentami kierunku administracji i bezpieczeństwa wewnętrznego. Prowadziłem zajęcia dla żołnierzy szóstego batalionu powietrzno-desantowego w Krakowie, prowadziłem również pokazowe szkolenie dla funkcjonariuszy, instruktorów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz pododdziału kontrterrorystycznego policji w Gdańsku, a teraz w ramach współpracy Akademii Tarnowskiej i Komendy Miejskiej Policji przeprowadziłem takie pokazowe szkolenie dla funkcjonariuszy z Tarnowa.
Robert Wardzała mówi, że w planach są kolejne szkolenia.
– Jeżeli chodzi o zajęcia pokazowe, które odbyły się w Tarnowie, podzieliliśmy je sobie na dwa etapy. Pierwszy etap było to szkolenie z zakresu zatrzymywania i obezwładniania osób, niebezpiecznych przestępców znajdujących się w pojeździe. Natomiast drugi etap to było już szkolenie na macie i przerabialiśmy tematykę zatrzymywania i obezwładniania osób w patrolu dwuosobowym, oraz kontroli pozycji w płaszczyźnie parterowej. Oczywiście były to zajęcia pokazowe. Aby ten program miał sens, musiałby zostać wprowadzony na stałe i opracowany w całości. Ja mam nadzieję, że to szkolenie pokazowe otworzyło oczy niektórym osobom i myślę, że w przyszłym roku przeprowadzimy więcej takich szkoleń.
Tymczasem już niedługo Robert Wardzała uda się na kolejne szkolenie do Stanów Zjednoczonych, aby dalej poszerzać swoją wiedzę i umiejętności z zakresu Gracie Survival Tactics.