Młodzi nie zapomnieli. Niepodległościowy happening tarnowskich uczniów

382308618 1641125286413891 4296024733970564279 n

Niepodległościowy happening tarnowskich uczniów

1918 rok powrócił na tarnowskie ulice a wraz z nim patriotyczne nastroje zrywu niepodległościowego. To za sprawą uczniów XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej, którzy zorganizowali happening ‘Tarnów Pierwsze Niepodległe’.

Uczniowie przebrali się w stroje z lat 20. XX wieku i chodząc po ulicach miasta przypominali o tym, że to właśnie Tarnów w nocy z 30 na 31 października jako pierwsze miasto w Polsce wyzwolił się spod okupacji zaborcy i odzyskał niepodległość.

– Zamysł był taki, żeby rozpropagować święto naszego miasta, o którym mało tarnowian wie, czyli ‘Tarnów Pierwsze Niepodległe’. Nawet w naszej szkolnej społeczności mało kto orientuje się, że takie święto jest i żeby je rozpropagować i pokazać, że nie zapomnieliśmy zorganizowaliśmy ten happening. Przebraliśmy się w modę lat 20. ubiegłego wieku, a bardziej taki 1918 rok, czyli kiedy Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Mamy gazetki ‘Wiadomości Tarnowskie’, które zawierają informacje dotyczące niepodległości

– mówi pomysłodawczyni happeningu i przewodnicząca samorządu uczniowskiego XVI LO w Tarnowie Aleksandra Hanak.

Uczniowie rozdawali gazetkę ‘Wiadomości Tarnowskie’, która zawierała informację o ojcach niepodległości i wraz z grupą rekonstrukcyjną Wataha Rycerska im. Jana Tarnowskiego odegrali scenę rozbrojenia żołnierzy Austriackich.

Jak przyznaje uczennica liceum Wiktoria Wierzba, happening bardzo zaangażował społeczność szkolną i nie tylko.

– Dziś jestem dziewczyną, która żyła właśnie w tamtych czasach, kiedy Tarnów odzyskał niepodległość. Mam na sobie spódnicę, sweterek i koszulę, czyli ubrana jestem tak, jak dziewczyny wtedy najczęściej chodziły, bo to było po prostu wygodne i bardzo praktyczne. W naszej szkole wszystkie święta związane z Tarnowem, czy różnymi wydarzeniami historycznymi są bardzo ważne i propagowane. Kiedy ogłoszono, że będzie taki happening, uczniowie z naszej szkoli byli nim zafascynowani i wciągnęliśmy w to wydarzenie też inne tarnowskie szkoły.

30 października odbyło się w mieście więcej wydarzeń patriotycznych. Była uroczysta, wspólna sesja Rady Miejskiej w Tarnowie i Powiatu Tarnowskiego, w trakcie której odczytano fragment protokołu historycznej Rady Miejskiej z 30 października 1918 roku i wręczono nagrody im. Tadeusza Tertila.

Pod Grobem Nieznanego Żołnierza złożono hołd bohaterom, a potem modlono się w intencji ojczyzny podczas Mszy św. w tarnowskiej katedrze. Wieczorem ulicami miasta przeszedł Marsz Niepodległości.

Najlepsi z najlepszych nagrodzeni. Wręczono nagrody im. Tadeusza Tertila

W Tarnowie wręczono Szablę Niepodległości

Marsz Niepodległości przeszedł ulicami Tarnowa [ZDJĘCIA]

 

Exit mobile version