Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej w Dębicy wydało Katechizm według bł. Edmunda Bojanowskiego. To 57 prostych w przekazie katechez, które przedstawiają najważniejsze prawdy wiary katolickiej. Katechizm czerpie z bogactwa wypowiedzi bł. Edmunda Bojanowskiego, które po dziś inspirują zarówno swoją treścią, jak i formą.
Jak mówiła w programie Rozgryźć Kościół katechetka w parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnowie s. Agata Kołek, katechizm został napisany głównie z myślą o rodzinach.
– Katechizm powstał, by pomóc rodzicom w rozmowie z dziećmi na tematy wiary i życia religijnego, ale mogą z niego też korzystać osoby odpowiedzialne za katechezę oraz zaangażowane w duszpasterstwo parafialne. Katechizm zawiera proste opowiadania, historię, wiersze, przysłowia które pozostawił Edmund Bojanowski w swoich pismach, ale które w przystępny sposób podprowadzają do tekstów biblijnych i pomagają przeżywać wiarę w codzienności.
Jak mówiła na antenie RDN Małopolska przełożona prowincji tarnowskiej sióstr Służebniczek s. Barbara Mądro, katechizm to swego rodzaju podręcznik integralnego wychowania katolickiego, zgodny z metodami, których inicjatorem był ten żyjący w XIX wieku twórca ochronek dla wiejskich dzieci.
– Skierowany jest szczególnie do rodzin chrześcijańskich. Rodzice przejmując z miłością dar życia swojego dziecka pragną wszystkiego co najlepsze dla niego. Rozumiejąc wychowanie jako integralny rozwój człowieka zauważamy, że często brakuje pomocy do tego wychowania religijnego od najmłodszych lat w rodzinie, a przecież to rodzice są dla dziecka pierwszymi katechetami. To oni kształtują i mają wpływ na życie religijne dziecka.
Katechizm składa się z czterech części i odpowiada na pytania: w co wierzy Kościół (Wyznanie wiary – 'Kamień wiary’), jak celebruje swoją wiarę (Celebracja misterium chrześcijańskiego – 'Ślady wiary’), jak żyć według wiary Kościoła (Życie w Chrystusie – 'Słońce przed domem’) oraz jak się modlić w wierze Kościoła (Modlitwa – 'Kładka’).
Do poszczególnych katechez został dołączony kod QR, który po zeskanowaniu przekierowuje na właściwą stronę internetową, na której można odsłuchać zamieszczone opowiadania i piosenki.
Katechizm można pobrać za darmo w wersji elektronicznej na stronie: KLIKNIJ TUTAJ
Edmund Bojanowski (1814-71) był jednym z wybitnych polskich myślicieli i działaczy społeczno-patriotycznych XIX w. Był inspiratorem wielu dzieł wychowawczych, charytatywnych, kulturalnych i religijnych oraz pedagogiem-praktykiem, który przedstawił oryginalną myśl pedagogiczną uwzględniającą wychowanie religijne, intelektualne, fizyczne, zdrowotne, społeczne, patriotyczne czy wychowanie przez pracę. Jako człowiek świecki założył zgromadzenie zakonne Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej. Uważany jest za jednego z prekursorów apostolstwa świeckich. 13 czerwca 1999 r. Jan Paweł II zaliczył Edmunda Bojanowskiego do grona błogosławionych, czyniąc go patronem laikatu.