Z tej poradni skorzystało już wiele osób i ciągle pojawiają się kolejne, które oczekują pomocy. Wyjątkowa i jedyna w skali całej Polski, a mieszcząca się w podtarnowskiej Wał-Rudzie, Poradnia Leczenia Traumy funkcjonuje zaledwie od dwóch miesięcy, a już przeżywa oblężenie.
W placówce można uzyskać pomoc po traumie związanej z wypadkiem drogowym, lub utratą kogoś bliskiego w jego wyniku.
Psycholog pracujący w poradni ks. dr Andrzej Sułek mówił w Pulsie Regionu, że taka placówka była bardzo potrzebna, a świadczy o tym liczba chętnych do korzystania z niej.
– Moje obserwacje są takie, że nie trzeba ludzi namawiać, bo przyjeżdżają do nas chętnie. Są otwarci na taką terapię, więc myślę, że to prognozuje dobrze i będą z tego dobre owoce. To potwierdza, że jest potrzeba, aby były takie miejsca, gdzie można przepracować te traumy.
Specjalista podkreśla, że w każdym przypadku terapia wygląda inaczej, ale jej najważniejszym punktem jest konfrontacja z własnymi trudnymi emocjami, wyrażenie ich i prawidłowe przeżycie żałoby.
– Czasem wystarczy jedna rozmowa, która jest dopełnieniem tego co dana osoba już wcześniej wypracowała z kimś, czy sama przez jakieś praktyki religijne, duchowe, czy modlitwę. Jednak jeśli wychodzi, że jest głębsza potrzeba takiej terapii, to koncentrujemy się na emocjach i przeżyciach. Jest wtedy ogromna ilość smutku, żalu, przygnębienia, tęsknoty za osobą zmarłą, a te emocje trzeba nazwać, wypłakać i wyrazić. To jest główny element tego, aby ta osoba została wysłuchana.
Profesjonalna pomoc konsultacyjna, krótkoterminowa lub długoterminowa jest skierowana zarówno do dorosłych, jak i dzieci, którzy doświadczyli traumy w związku z wypadkiem drogowym, lub utratą kogoś bliskiego w jego wyniku.
Z usług centrum można korzystać za darmo i nie wymagane jest skierowanie. Rejestracja jest możliwa pod numerem: 505717815 lub mailowo: stowarzyszenie@przejscie.com
Posłuchaj rozmowy z ks. Andrzejem Sułkiem: