Kościół Tarnowski nagrodzony medalem 'Benemerenti in Opere Evangelizationis’ Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie odbyła się gala wręczenia medalu. W tym roku przyznano 15 medali dla osób i instytucji zasłużonych na polu misyjnym.
Kościół Tarnowski dostał medal za zasługi dla dzieła ewangelizacji. Diecezja tarnowska obchodzi w tym roku 50-lecie wyjazdu pierwszych duchownych na misje. Medal odebrali misjonarze ks. Marian Pazdan i ks. Bogdan Piotrowski z Konga Brazzaville.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– Jesteśmy bardzo wdzięczni za medal od kapituły, jest to dla nas wielki dzień. Ja u nas w Afryce nawet nie wiedziałem o tej nagrodzie. – Słyszałem o takim medalu, ten medal jest dla wszystkich, którzy tam pracowali. W Kongo było to 31 kapłanów w ciągu 50 lat. Mamy nadzieję, że to dzieło będzie kontynuowane.
Biskup kielecki Jan Piotrowski przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji mówi, że Kościół tarnowski robi dużo dla misji.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– Medal dla Diecezji Tarnowskiej jest wyrazem uznania. To jest wdzięczność za wiarę całego Kościoła, wszystkich, którzy tworzą to ogromne dzieło. Wyrosłem w Kościele tarnowskim, tu też zrodziło się moje powołanie misyjne i należę do tego pokolenia księży, które sięga pamięcią do początków tego, co tu się zaczęło, jest i będzie. Myślę, że jest to taki piękny, autentyczny i dojrzały wkład w życie posługi misyjnej Kościoła na świecie, zarówno poprzez zaangażowanie duchowe, czy poprzez wsparcie finansowe.
W Afryce, Azji i Ameryce Południowej pracowało łącznie 150 duchownych i 86 osób świeckich, posłanych przez Kościół tarnowski. Spośród księży misjonarzy 4 zostało biskupami, w tym jeden w Afryce. W tym czasie prawie 240 osób, duchownych i świeckich, zostało posłanych przez biskupów tarnowskich na misje. Obecnie 46 misjonarzy głosi Ewangelię w 12 krajach. Na misjach są także przedstawicielki i przedstawiciele zgromadzeń zakonnych pochodzący z diecezji tarnowskiej oraz osoby świeckie.
Diecezja tarnowska przoduje w Polsce w pomocy misjom. W ciągu 50 lat wierni wsparli dzieło misyjne sumą ponad 120 mln złotych. W funduszu tym znaczący udział mają kolędnicy misyjni. Na przestrzeni trzydziestu lat zebrali oni 28,5 mln złotych kolędując u mieszkańców swoich parafii. Największa pomoc materialna została skierowana do Afryki. Z funduszy pochodzących z diecezji tarnowskiej zbudowane zostały m.in. studnie (blisko 200), ośrodki zdrowia, szkoły, kościoły i kaplice, a także zakupione samochody (135) i barki (2). Z Tarnowa regularnie wysyłane były na Czarny Ląd – m.in. w kontenerach – lekarstwa, środki opatrunkowe oraz sprzęt liturgiczny.
W gronie nagrodzonych medalem jest także bp Jerzy Mazur, były przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i były misjonarz.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– Kościół z natury jest misyjny, więc jego istotą jest misyjność, czyli posłanie, aby nieść Dobrą Nowinę o zbawieniu, nieść Chrystusa. Mandat misyjny Jezusa Chrystusa 'idźcie i głoście’ jest nadal aktualny i obowiązuje nas wszystkich, bo to jest testament Jezusa.
Medal 'Benemerenti in Opere Evangelizationis’ w pierwszej kategorii 'za zasługi w misyjnym dziele Kościoła” otrzymała siostra Aniela Banaś ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– Na misjach byłam 59 lat. Chciałam służyć Bogu nie tylko w Polsce, ale i poza nią, tam gdzie już nasze siostry pracowały od 1920 roku. Chciałam dołączyć i pomóc im w misyjnej pracy. Zaczynałam od tych najmłodszych, ale pracowałam też z młodzieżą, zakładałam małe chrześcijańskie wspólnoty, Kościół domowy, wyjeżdżałam w niedzielę ze Słowem Bożym, liturgią i Komunią św.
Jedna z kategorii dotyczy pomocy materialnej i finansowej dla misji. Medal 'Benemerenti”otrzymali także Lucyna i Marcin Heimowscy, którzy przez swoje ofiary pokrywali większość realizowanych przez parafię w Rumi projektów misyjnych.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– Zawsze to było naszym marzeniem pomagać misjom i dzięki księdzu proboszczowi mogliśmy znaleźć tę drogę. To wcale nie tak łatwo pomóc i dojść do takiej bezpośredniej pomocy, a tu się udało i jesteśmy bezpośrednio związani z siostra Elżbietą w Sudanie Południowym gdzie wspólnie z parafią budujemy już drugą część szkoły. W niedalekiej przyszłości wybudowana będzie również piekarnia i pomieszczenia socjalne. To jest nasza przyszłość.
Medal otrzymał także o. Krzysztof Ziarnowski ze Zgromadzenia Słowa Bożego. W 1987 r. wyjechał do pracy misyjnej w Angoli. Jest nie tylko kapłanem, ale również budowniczym, nauczycielem, formatorem. Jego inicjatywy takie jak budowa studni, szkół czy ośrodków zdrowia znacząco przyczyniły się do poprawy warunków życia wielu ludzi.
Nagrodzeni:
Kościół Tarnowski
W 2023 r. przypada 50 rocznica wyjazdu misjonarzy fideidonistów z diecezji tarnowskiej na misje do Konga Brazzaville. Przez cały ten czas grupa 31 misjonarzy ofiarnie pracowała na różnych placówkach w kraju. Obecnie misjonarze fideidoniści pracują w 12 krajach
w Republice Konga, Argentynie, Republice Środkowoafrykańskiej, Kamerunie, Peru, Republice Południowej Afryki, Boliwii, Brazylii, Czadzie, Kazachstanie, Ekwadorze, Kubie. We wspomnianych 12 krajach znalazło się w posłudze dokładnie 150 księży tarnowskich. Opatrzność sprawiła, że swoje pastoralne zadania podejmowali w 150 parafiach czterdziestu dwóch Kościołów lokalnych. Trzeba dodać, że tę posługę poszerzają, przedstawicielki i przedstawiciele zgromadzeń zakonnych oraz osoby świeckie.
Bp Jerzy Mazur SVD, który w latach 1983-1986 był misjonarzem w Ghanie, od 1986-1988 r. pracował na Białorusi
i w latach 1988-2002 na Syberii. W latach 2011-2021 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Zorganizował kilka sympozjów naukowych poświęconych misjom. Przygotował i przeprowadził IV Krajowy Kongres Misyjny. Wskrzesił działalność Krajowej Rady Misyjnej i przewodniczył jej pracom. Propagował misje poprzez publikacje książkowe dla młodzieży i dorosłych. Powołał do istnienia Kapitułę Medalu Benemerenti. W diecezji ełckiej zorganizował dwa kongresy misyjne. Wspierał finansowo misjonarki i misjonarzy nie tylko z własnej diecezji.
W gronie nagrodzonych jest także o. Krzysztof Ziarnowski SVD, ze Zgromadzenia Słowa Bożego. W 1987 r. wyjechał do pracy misyjnej w Angoli. O. Krzysztof jest nie tylko kapłanem, ale również liderem, budowniczym, nauczycielem, formatorem i przede wszystkim człowiekiem wielkiego serca. Jego inicjatywy takie jak budowa studni, szkół czy ośrodków zdrowia znacząco przyczyniły się do poprawy warunków życia wielu ludzi. W 1990 r., w czasie trwającej wojny domowej w Angoli, o. Krzysztof jechał z chorą dziewczynką i jej mamą do szpitala. Najechał na minę przeciwczołgową i samochód wyleciał w powietrze. Mama dziecka zginęła na miejscu. O. Krzysztof odniósł liczne obrażenia i stracił dużo krwi. Kiedy zauważył, że małe dziecko zostało na miejscu wypadku i może się spalić, ostatnimi siłami pobiegł po nie. Przez 20 km niósł na plecach dziewczynkę, dzięki czemu uratował jej życie. Sam zemdlał z wycieńczenia. Dziecko przeżyło, a on do dziś nosi czarne blizny.
Medal 'Benemerenti in Opere Evangelizationis” w pierwszej kategorii 'za zasługi w misyjnym dziele Kościoła” otrzymały Maria Kryś, zelatorka Koła Przyjaciół Misji w parafii NMP Wspomożenia Wiernych z diecezji gliwickiej, a także siostra Zygmunta Kaszuba ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W Burundi zakonnica zorganizowała opiekę nad osobami dotkniętymi trądem. Po śmierci jedynego dentysty w kraju, leczyła również zęby. Zbudowała Centrum Zdrowia w Musongati, które przemienione w szpital, działa prężnie do tej pory. Dzięki ofiarodawcom, udało się siostrze w tym roku ukończyć budowę Szkoły Podstawowej w Gitega – Songa, w której będzie mogło się uczyć około 700 dzieci. Medal dostała również siostra Aniela Banaś ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej. Na misjach pracowała w Zambii, a potem w RPA, ofiarnie opiekowała się sierotami w domach dziecka i prowadziła przedszkola, a potem – aż do tego roku – pomagała w różnych pracach młodszym siostrom misjonarkom. Mimo słabego zdrowia pozostała na swoim 'posterunku misyjnym” przez 58 lat, a w maju bieżącego roku powróciła do Polski. Nadal żyje misjami modląc się za misjonarzy.
W tym roku Medal 'Benemerenti’ w kategorii 'pomoc modlitewna i duchowa’ otrzymali katechetka Magdalena Kołtyś, pochodząca z archidiecezji lubelskiej. Od kilku miesięcy pełni funkcję pierwszej w historii nowego dzieła, prezes Fundacji 'Na krańce świata”, której celem jest pomoc misyjna. Nadzoruje też działalność niedawno utworzonego portalu misjomat.org. Niezwykle oddana sprawie animacji misyjnej i dziełu misyjnemu. Ponadto medal trafił do Duchowego Patronatu Misyjnego Księży Sercanów. Jego ideą jest zjednoczenie ludzi w modlitwie za misje i utworzenie z nich zaplecza dla polskich sercanów pracujących na misjach. Liczy on 340 członków. Trzeci medal w tej kategorii otrzymał ks. Jerzy Piluś, który od 1997 r. z wielkim zaangażowaniem pracował na Kaukazie (Azerbejdżan – 3,5 roku; Abchazja – 5 lat, Gruzja – 5 lat w Caritas, następnie wrócił do Abchazji).
Trzecia kategoria dotyczy pomocy materialnej i finansowej dla misji. Medal 'Benemerenti’ otrzymał Wacław Bajer z Piekar Śląskich, który należy do hojnych darczyńców misji. W roku 2023 przekazał Dziełu Pomocy 'Ad Gentes’ środki na projekty charytatywne, takie jak dożywianie dzieci w domach dziecka prowadzonych przez siostry w Burundi, Paragwaju, Tanzanii, Kamerunie i Togo. Pan Wacław wsparł również projekty medyczne, głównie w Burundi i Kamerunie oraz projekty rozwojowe, takie jak budowa szkoły krawieckiej dla dziewcząt w But w Papui Nowej Gwinei. Misje wspiera również Komitet Pomocy Polskim Misjom z Ottawy. Jest on także w gronie nagrodzonych medalem. Jego członkowie reagują na apele polskich misjonarzy o pomoc dla misji. Grupa emerytów powstała w 1974 r. by pomagać polskiej misjonarce. Wydaje też biuletyn misyjny angażując w pomoc materialną Polonię w Kanadzie. Dotychczas Komitet zebrał i przekazał na misje 1,45 mln dolarów. Medal otrzymali także Lucyna i Marcin Heimowscy, którzy przez swoje ofiary pokrywali w co najmniej 80% realizowanych przez parafię w Rumi projektów misyjnych. W wielu krajach zbudowano 33 studnie, zbudowano i wyposażono szkołę w Uyo, zbudowano szkołę na pograniczu Kamerunu i Nigerii, zbudowano w Bouar w RŚA Ośrodek Szkolenia dla Osób Niepełnosprawnych, zakupiono 20 wózków inwalidzkich dla parafii w N’Jamenie w Czadzie, przez 5 lat przekazywaliśmy środki na żywność i lekarstwa dla uchodźców w Juba w Sudanie Południowym.
W czwartej kategorii 'informacja medialna” kapituła medalu doceniła w tym roku Wydawnictwo 'Jedność” z Kielc, które od 10 lat współpracuje z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji oraz Dziełem Pomocy 'Ad Gentes”. Wydawnictwo wspiera misje drukując materiały, książki, albumy misyjne po kosztach produkcji. Wydawnictwo wydało 'Modlitewnik misyjny”, który rozszedł się w nakładzie 18 tys. egzemplarzy. Od 10 lat jest głównym sponsorem nagród książkowych dla uczniów szkół podstawowych, uczestników Konkursu 'Mój szkolny kolega z misji”. Każdego roku przekazuje książki i albumy o wartości ponad 10 tys. złotych. Medal trafił też do redakcji czasopisma 'Echo z Afryki i innych kontynentów”. Gazetę wydaje Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera od 1891 r. Jest najdłużej wydawanym czasopismem misyjnym na rynku. Informuje o kwestiach ewangelizacji na wszystkich kontynentach i zachęca czytelników do czynnej współpracy w niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym, zwłaszcza w krajach misyjnych. Trzeci medal w tej kategorii otrzymała rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej Radio Fara, która systematycznie prowadzi audycje misyjne. Redaktorzy przygotowują wywiady o tematyce misyjnej, reportaże z krajów misyjnych, zachęcają do wsparcia misji, systematycznie informują o stałych wydarzeniach misyjnych i akcjach pomocy misjom prowadzonych przez Dzieła Misyjne w Polsce i różne organizacje. Nie brakuje na antenie Radia Fara misyjnych programów formacyjnych dla dzieci.