Powstanie wieża widokowa, która będzie jedną z najwyższych w Małopolsce, ale wcześniej lokal gastronomiczny i tężnia solankowa. Rusza wielki plan zagospodarowania góry Kokocz, który ma z niej uczynić nową i wyjątkową atrakcję turystyczną w regionie.
Pomysł gminy Ryglice został podzielony na trzy etapy i pierwszy z nich właśnie się rozpoczyna, ponieważ samorząd otrzymał dofinansowanie na budowę tężni solankowej.
– Góra Kokocz zostanie zagospodarowana. Powstanie wieża widokowa z pomieszczeniami konferencyjnymi i tężnią solankową. W ubiegłym miesiącu dokupiliśmy część nieruchomości, żeby było tam więcej miejsca. Otrzymaliśmy dofinansowanie na pierwszy etap tego planu. Jeszcze w tym roku na górze powstanie tężnia solankowa. Rozpisaliśmy już przetarg na to i wszystko dzieje się bardzo szybko, bo te dofinansowanie musimy wydać jeszcze w tym roku
– mówił na antenie RDN Małopolska burmistrz Ryglic Paweł Augustyn.
Tężnia będzie się w mieścić w drewnianej antresoli, a jej koszt to około 400 tysięcy złotych, z czego 270 tysięcy złotych pochodzi z dofinansowania przyznanego przez Sejmik Województwa Małopolskiego.
Kolejne dwa etapy prac to budowa lokalu gastronomicznego, a następnie wieży, która ma mieć 47 metrów wysokości, co sprawi, że będzie ona jedną z najwyższych w całym województwie.
Burmistrz dodaje, że kolejne dwa etapy powinny zostać zrealizowane do końca 2024 roku.
– Na wieży będzie kilka tarasów na różnych jej wysokościach, a na jej szczycie będzie zamknięte pomieszczenie. Będzie to najwyższa wieża w naszym regionie. Na dole będą pomieszczenia socjalne, sanitariaty, kuchnia a na piętrze duża sala konferencyjna. Z tego budynku w górę ‘wystrzeli’ wieża widokowa.
Całość inwestycji pochłonie około 10 milionów złotych, a samorząd planuje pozyskać te środki z różnych zewnętrznych dofinansowań w przyszłym roku. W sąsiedztwie wieży ma powstać także plac zabaw i tyrolka, czyli mini wyciąg uprzęży linowej.
Uatrakcyjnienie tego miejsca było planowane przez gminę Ryglice od wielu lat. Pierwotnie w planach było stworzenie wieży, która będzie się obracać wokół własnej osi, jednak jej koszty sięgałyby nawet 50 milionów złotych. Stąd samorząd zdecydował się na tańszy, ale równie wysoki wariant.
Na razie na szczycie Góry Kokocz turyści mają do dyspozycji dużą altanę, ławki oraz platformę widokową. Po zakończeniu plac budowlanych z wieży widokowej będzie można zobaczyć Pasmo Liwocza i Brzanki, a także Pogórze Dynowskie i Strzyżowskie, Beskid Niski i Sądecki, Gorce, Tatry, Pogórze Rożnowskie i Beskid Wyspowy.