Drogi św. Jakuba ukształtowały tożsamość Europy

IMG 9179

W Brzesku trwa XV Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Dziedzictwo Kulturowe Drogi św. Jakuba” .

Jak podkreśla ks. Józef Drabik, proboszcz parafii NMP Matki Kościoła i kustosz sanktuarium św. Jakuba w Brzesku, miejsce kolejnej konferencji nie jest przypadkowe. Kult świętego Jakuba rozwija się, czuć jego obecność szczególnie w brzeskim sanktuarium, stąd ulokowanie kolejnej konferencji właśnie w tym miejscu.

 

Ponadstuosobowe grupy pielgrzymów z Brzeska raz w miesiącu wyruszają na drogę św. Jakuba. Czy to przez naszą diecezję, czy to przez Beskidzką Drogę św. Jakuba, tak jak ma to miejsce obecnie. To bardzo mocny rozwój kultu i ludzie dają tutaj świadectwo wiary. Przypominają wszystkim o najstarszych drogach pielgrzymkowych na świecie, jakimi są właśnie drogi św. Jakuba.


Ksiądz Marcin Gazda, prelegent i uczestnik studiów doktoranckich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, wyjaśnia, że to właśnie drogi św. Jakuba i ich pielgrzymi wpłynęli na rozwój Europy.

Myślą przewodnią jest dziedzictwo kulturowe drogi św. Jakuba. Przyglądamy się, co daje pielgrzymowanie współczesnym pielgrzymom. Jak pisał Goethe, drogi św. Jakuba ukształtowały tożsamość Europy. Kiedy pielgrzymi spotykali się, następowała wymiana kultur, tradycji, a także wymiana doświadczeń życia religijnego. Pomagało to wzrastać poszczególnym krajom Europy.

 

 

Uczestnikami konferencji byli pielgrzymi, przedstawiciele Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a także Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II,a także zaproszeni goście z Niemiec, Chorwacji i Słowacji.

Na zakończenie konferencji zaplanowano koncert w brzeskim sanktuarium, Chóru Uniwersyteckiej Kolegiaty św. Anny w Krakowie – Schola Cantrum Cracoviensis 'Ultreia. Koncert pieśni szlaku św. Jakuba!’.

 

Exit mobile version