Straż Miejska będzie teraz karać rowerzystów i nie tylko. Strażnicy od dziś mają nowe uprawnienia. Mogą teraz wystawić mandat za przejazd jednośladem przez przejście dla pieszych, czy za brak numeru na budynku.
– Zostało znowelizowane rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zmienia rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy gminni są uprawnieni do nakładania mandatu karnego. Regulacje te były przez nas długo wyczekiwane i 20 października tego roku wchodzą w życie. Główne zmiany dotyczą spraw, które my prowadziliśmy, ale nie mogliśmy nakładać grzywien w postaci mandatu karnego
– informuje naczelnik oddziału patrolowo-interwencyjnego w Straży Miejskiej w Tarnowie Robert Żurek.
W rozmowie z RDN Małopolska przypomina, że tabliczka z numerem musi znajdować się na bramie lub frontowej ścianie budynku.
– Kto w ciągu 30 dni od nadania decyzji o nadaniu numeru budynku nie dopełni tego obowiązku będzie podlegał karze grzywny do 250 złotych. Przypominamy, żeby mieszkańcy pamiętali, że ta tabliczka ma być umieszczona w widocznym miejscu, w przeciwnym razie można narazić się na odpowiedzialność karną. Dotyczy to głównie dobra służb, które w razie prowadzenia jakichkolwiek działań czy to ratowniczych, czy kontrolnych, mają utrudnione zadanie.
Rowerzyści chcąc uniknąć mandatu muszą pamiętać o tym, że przez przejście dla pieszych nie wolno przejeżdżać na rowerze. Przed pasami należy zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście.
– Chodzi o niechronionych uczestników ruchu. Tutaj również kwestia została uregulowana w sposób następujący, że przy korzystaniu z przejść dla pieszych należy zejść z roweru i hulajnogi i swój pojazd przeprowadzić. Gdy się tego nie zrobi odpowiedzialność jest od 50 do 100 złotych jeżeli chodzi o mandatowanie, w przypadku wniosku do sądu grzywna może być dużo większa, to już zależy od decyzji sądu.
Robert Żurek przypomina też użytkownikom hulajnóg o prędkości poruszania się na tym jednośladzie, która powinna być zbliżona do prędkości z jaką porusza się pieszy. Za niedostosowanie się do tego przepisu również można ponieść konsekwencje prawne.
Strażnicy miejscy mogą też karać za rozbieżności w deklaracjach dotyczących użytkowanych źródeł ciepła.